miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W Nowym Sączu powstanie pomnik upamiętniający nowosądeckich Żydów? Jest inicjatywa i sponsor

3 832

Wszystko wskazuje na to, że w Nowym Sączu powstanie pomnik upamiętniający Żydów mieszkających w Nowym Sączu. Wsparcia tej inicjatywy podjęła się Iwona Mularczyk, przewodnicząca rady miasta Nowego Sącza. Fundatorem rzeźby ma być Tadeusz Fischmen, potomek nowosądeckich Żydów obecnie mieszkający w Szwecji. Jego rodzina wyjechała z Polski w 1969 roku, gdy miał 13 lat. Pan Tadeusz postawił już na cmentarzu żydowskim okazały grobowiec, upamiętniający krewnych zagazowanych przez Niemców w 1942 roku w Bełżcu.

 

Czytaj również: Powstaną kolejne połączenia autobusowe na Sądecczyźnie? Ruszył nabór wniosków w ramach funduszu autobusowego

 

Po rozmowach i konsultacjach z Tadeuszem Fischem potomkiem nowosądecki Żydów podjęłam decyzję o wsparciu inicjatywy dotyczącej budowy pomnika poświęconego pamięci zamordowanych, więzionych i tych, którym odebrano ojczyznę, żydowskich mieszkańców Nowego Sącza – informuje Iwona Mularczyk. – Pamiętać jest naszym obowiązkiem – dodaje przewodnicząca rady miasta.

 

 

Jako lokalizację pomnika zaproponowano skwer u zbiegu ulic Berka Joselewicza, Jerzego Tymowskiego i Kazimierza Wielkiego. W miejscu tym podczas II wojny światowej znajdowało się utworzone przez Niemców getto, którego likwidacja rozpoczęła się 23 sierpnia 1942 r.
 
Pomnik będzie przedstawiał rzeźbę pnia, na którym znajdzie się napis “Pamięci zamordowanych, więzionych i tych, którym odebrano ojczyznę”. Koszty przedsięwzięcia pokrywa w całości z własnych środków inicjator budowy Pan Tadeusz Fisch. Powstanie pomnika zależne jest więc tylko od dobrej woli Prezydenta Miasta.
 
Jako historyk zawsze będę wspierać inicjatywy o charakterze patriotyczno-historycznym. Dzięki nim kolejne pokolenia mogą czerpać wiedzę o najtragiczniejszych wydarzeniach z naszej trudnej historii. Uważam, że w przestrzeni Nowego Sącza powinno znaleźć się miejsce, aby upamiętnić ofiary Holokaustu na Sądecczyźnie.
 
Rafał Kmak
fot. Inicjator 
 
Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
 1. Artur pisze

  Żydów piszemy z dużej litery!

 2. keisyr pisze

  Co za flejtuch z tego Handzla !
  Zobaczcie jak wyglądają Jego przystanki komunikacji miejskiej w Nowym Sączu ! Brudne z wybitymi szybami !
  Pani Iwono Mularczyk
  Proponuje pomnik Żydów postawić koło jednego z tych przystanków bez szyb ! Aby przypominał co należy też do Pani obowiązków, czyli walka z niechlujstwem w mieście !

  1. qwerty pisze

   z flejtucha to ześ trysnął

Zostaw odpowiedź