miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W trybie natychmiastowym zasypią ruiny Ratusza na płycie Rynku? Zabytkowe mury zagrożone!

1 4 117

Zabytkowe mury Ratusza, który spłonął w 1894 r. są zagrożone. Taka jest opinia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który w trybie klauzuli natychmiastowej wykonalności zarządził zabezpieczenie oraz zakopanie artefaktów historii na płycie nowosądeckiego Rynku. – Dużym zagrożeniem dla reliktów murowanych jest ich przemarzanie oraz cykliczne zamarzanie i rozmarzanie, które może prowadzić do rozsadzania murów i ich degradacji – czytamy w uzasadnieniu.

 

Czytaj również: Pycha zawsze kroczy przed upadkiem, czyli nosił wilk razy kilka… [Felieton]

 

W związku z zakończeniem badań archeologicznych, które wygasło 31.12.2020 r. i zapoznaniu się z wynikami badań archeologicznych przeprowadzonych VI-IX 2020 r. oraz mając na uwadze dobro zabytku jakim są odsłonięte relikty murowane ratusza zlokalizowane na płycie nowosądeckiego Rynku w Nowym Sączu Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków (MWKZ) w Krakowie nakłada na wykonawcę badań – Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego obowiązek trwałego zabezpieczenia odsłoniętych reliktów murowanych poprzez ich zabezpieczenie i zasypanie wraz z odtworzeniem nawierzchni płyty Rynku w terminie do 30.03.2021 r. Decyzji nadaje się klauzurę natychmiastowej wykonalności – czytamy w decyzji MWKZ.

 

Badania archeologiczne prowadzone były przez Sądecką Agencję Rozwoju Regionalnego S.A (SARR) od czerwca do września 2020 r. W październiku 2020 odsłonięte relikty zostały zabezpieczone doraźnie, poprzez przykrycie geowłókniną budowlaną. Dużym zagrożeniem dla reliktów murowanych jest ich przemarzanie oraz cykliczne zamarzanie i rozmarzanie, które może prowadzić do rozsadzania murów i ich degradacji.

 

Prace na płycie Rynku, czerwiec 2020 r.

 

Małopolski Konserwator Zabytków zapoznał się z wynikami badań archeologicznych, spisano protokół, z którym nie zgodziła się SARR i złożyła zastrzeżenia związane z przedwczesnym zakończeniem prac. – Ze stanowiskiem tym nie sposób się zgodzić, zaniechanie działań bez wątpienia wpłynie na stan zabytku. MWKZ w Krakowie uznał, że bezwzględnie i koniecznie jest jak najszybsze zabezpieczenie reliktów murowanych poprzez zabezpieczenie ich koron i zasypanie – informuje konserwator zabytków.

 

Nowosądecki Rynek z ratuszem. Budynek spłonął w 1894 roku. Grafika komputerowa Bogusława Rajcy, proca.pro

 

Od decyzji jeszcze SARR przysługuje prawo odwołania do Generalnego Konserwatora Zabytków w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Sądeccy archeolodzy, podobnie jak władze miasta, liczyli na to, że nie tylko zostaną odsłonięte fundamenty starego ratusza, ale również inne cenne dla miasta znaleziska. Jakie to skarby udało się znaleźć z pewnością przekonamy się już niedługo, kiedy to SARR podsumuje prace i upubliczni jej rezultaty. Ostatnio badania ruin Ratusza miały miejsce w latach 60-tych ubiegłego wieku.

fot. SARR, YouTube, proca.pro, miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. keisyr pisze

    Doprowadzić Handzla do prokuratury pod zarzutem popełnienia przestępstwa !
    Przestępstwo to polega na rozkopaniu Rynku w Nowym Sączu pod pretekstem badań archeologicznych !
    Przypomnę że wszystkie badania zostały już wiele lat temu zakończone
    Przez rozkopanie płyty Rynku Starówka Nowego Sącza wymarła z mieszkańców i turystów !
    Doprowadzić Rynek w Nowym Sączu do stanu używalności a Handzla postawić przed prokuratorem !

Zostaw odpowiedź