miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wielkanoc – święta nadziei i radości

0 1 933

4 kwietnia obchodzimy najważniejsze w wierze chrześcijańskiej święto – Wielkanoc. W okresie tym wspominamy zmartwychwstanie Jezusa i jego zwycięstwo nad śmiercią. Zgodnie z tradycją w Niedzielę Wielkanocną po rezurekcji spożywamy wspólne śniadanie i dzielimy się jajkiem.

 

Czytaj również: Wielki Post – czas na refleksję

 

Święta Wielkanocne zgodnie z założeniami I Soboru nicejskiego z 325. roku przypadają w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku wypadły one w drugiej połowie kwietnia, a poprzedzał je Wielki Post, który rozpoczął się 6 marca. Więcej informacji

Obchody Wielkiej Nocy rozpoczynają się już w Wielką Sobotę wieczorem od Wigilii Paschalnej, podczas której zapala się paschał symbolizujący zmartwychwstałego Chrystusa. Wówczas w wielu kościołach ma miejsce rezurekcja, czyli uroczyste nabożeństwo połączone z procesją, podczas której obwieszczana jest nowina o zmartwychwstaniu Jezusa. Chrystus żyje – to największa prawda naszej wiary. Prawdę tą uświadamia nam naocznie procesja rezurekcyjna, która rozpoczyna się od grobu Jezusa., a w kolejnych dniach pusty grób – mówi ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz Kolegiaty św. Małgorzaty w Nowym Sączu, dodając, że rezurekcja ma też miejsce w wielkanocny poranek.

Kolejnym ważnym elementem obchodów Wielkanocy jest wspólne śniadanie w Wielką Niedzielę podczas którego spożywamy poświęcone w Wielką Sobotę pokarmy, dzielimy się jajkiem i składamy sobie życzenia w gronie rodziny. – Ten czas powinniśmy przeżywać wspólnie. Jajko jest symbolem życia, a Święta Wielkanocne są na wiosnę, kiedy wszystko się budzi do życia. To jest ta radość, do której doprowadza nas Wielki Post i Triduum Paschalne – zaznacza ks. dr Jerzy Jurkiewicz

Na tym jednak nie kończy się świętowanie, ponieważ zaraz po Wielkiej Niedzieli obchodzimy Poniedziałek Wielkanocny. – To czas świętowania ale i tradycyjny śmigus – dyngus. Przy tej tradycji należy pamiętać o umiarze i niekrzywdzeniu innych – zaznacza proboszcz Kolegiaty św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

W kolejnych dniach aż do następnej niedzieli obchodzona jest natomiast oktawa wielkanocna. Wówczas w tym tzw. okresie paschalnym wierni witają się wypowiadając paschalne pozdrowienie: „Chrystus zmartwychwstał!” – „Prawdziwie zmartwychwstał!”. Natomiast cały okres Wielkanocny trwa 50 dni aż do tzw. Zielonych Świątek, czyli święta Zesłania Ducha Świętego.

– Idealnie by było gdyby rodziny świętowały Wielkanoc wspólnie zaczynając od Niedzieli Palmowej i święcenia palm, a potem na miarę swoich możliwości brały udział w nabożeństwach Triduum Paschalnego, adoracji krzyża i rezurekcji. Oczywiście jest to wymiar duchowy, ale w każdej rodzinie jest też ten wymiar materialny. Przygotowania poprzez wypieki i porządki sprawiają, że każdy dom staje się odświętny. Bardzo dobrze, że jest taki zwyczaj – dodaje ks. dr Jerzy Jurkiewicz.

 

 

MK
fot. pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź