miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wiśniowski ufundował stypendia dla uczniów Elektryka! [ZDJĘCIA]

0 1 362

„Młode Talenty” to program stypendialny Stowarzyszenia Sądecki Elektryk. Wsparcie otrzymują wybitni uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu. W obecnej, pierwszej turze 2018 dofinansowanie otrzymało jedenaście osób, które będą pracować nad autorskimi projektami technicznymi.

Czytaj również: W Nowym Sączu powstanie platforma widokowa [WIZUALIZACJE]

– Z Elektrykiem i ze Stowarzyszeniem Sądecki Elektryk związani jesteśmy już od kilku dobrych lat. Wspieramy jak możemy i wierzymy w to, że rozwój młodych talentów posłuży nam wszystkim. Po raz kolejny chcemy rozdać stypendia naukowe zdolnej młodzieży. Założenia projektów są niezwykle ciekawe, a efekty będą na pewno zaskakujące. Uczniowie zaprezentują gotowe prace podczas Pikniku Naukowego – powiedziała Krystyna Pierzchała, specjalista ds. komunikacji marketingowej firmy Wiśniowski.

W sumie do Stowarzyszenia Sądecki Elektryk wpłynęły wnioski stypendialne od dwunastu uczniów Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu. Po dokładnej analizie wyłoniono jedenaście osób, które otrzymały stypendia. Firma Wiśniowski przekazała darowiznę na ten cel w wysokości 5 tysięcy złotych.

– Piknik Naukowy realizujemy od bardzo dawna. W tym roku będzie to ósma taka impreza w Elektryku. Wykonanie projektów wymaga wysokich nakładów finansowych i dlatego rok temu wymyśliliśmy program stypendialny pt. „Młode Talenty” i od tej pory szukamy sponsorów, którzy przynajmniej w niewielkim stopniu pomogą naszym uczniom w realizacji marzeń na bardzo wysokim poziomie. Pomysły są genialne – powiedział Marek Ryglewicz, prezes Zarządu Stowarzyszenia Sądecki Elektryk.

Uczniowie ZSEM, którzy otrzymali jednorazowe stypendia naukowe w pierwszej turze programu stypendialnego „Młode Talenty” w roku 2018 to:

1. Mateusz Garwol – 500 złotych
2. Filip Oleksy – 400 złotych
3. Sebastian Łatka – 500 złotych
4. Krzysztof Mazur – 400 złotych
5. Witold Barcz – 500 złotych
6. Rafał Czajka – 400 złotych
7. Piotr Zbiński – 500 złotych
8. Mateusz Furtak – 400 złotych
9. Katarzyna Poręba – 500 złotych
10. Samuel Grabczak – 400 złotych
11. Dawid Liberda – 500 złotych

– Projekt, nad którym pracujemy razem z Dawidem Liberdą jest dość skomplikowany, a nazwaliśmy go Walle-Home Assistant. Polega to na tym, że chcemy stworzyć urządzenie pozwalające wyświetlać wszystkie potrzebne informacje w ciągu dnia na wyciągnięcie ręki oraz automatyzować prace np. w domu. Zarządzać ma ono różnymi innym urządzeniami takimi jak piece, wentylacja itp. Wszystko to też z wykorzystaniem najnowszych technologii i przyjaznych dla osób niepełnosprawnych. Realizacja projektu wymaga wysokich nakładów finansowych na czujniki, sprzęty oraz naszego czasu. Stypendium na pewno przyda nam się, żeby pokryć chociaż część kosztów, które poniesiemy – powiedział Samuel Grabczak z klasy trzeciej Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu w rozmowie dla portalu informacyjnego miastoNS.pl.

Otrzymane dofinansowanie pozwoli uczniom na zrealizowanie takich projektów jak m.in.: EASY BARman, system głośnikowy HI-FI, wielofunkcyjny łazik, zdalne ramię na ruchomej platformie, SS-Intelligent Security System oraz City Trans na urządzenia mobilne. Prace zostaną przygotowane przez uczniów samodzielnie lub w kilkuosobowych grupach i z pewnością zrobią ogromną furorę na ósmym Pikniku Naukowym w Sądeckim Elektryku.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź