miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość” pod patronatem światowej sławy ekonomisty Carla Mengera

1 615

Dziewiąta edycja projektu autorstwa sądeckiej WSB-NLU, PWSZ oraz Stowarzyszenia Orion odbędzie się pod patronatem Cala Mengera, światowej sławy ekonomisty pochodzącego z Nowego Sącza. Poinformowano o tym podczas dzisiejszej konferencji prasowej. W 2021 roku przypada 100 rocznica śmierci Carla Mengera oraz 150-lecie publikacji jego najważniejszego dzieła – książki Zasady Ekonomii. 

 

Czytaj również: Kolejny krok w kierunku nowej przeprawy nad Dunajcem! Podpiszą list intencyjny dot. m.in. pokrywania kosztów przez samorządy

 

Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie ORION wspólnie realizują 9. już edycję projektu pn. „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość”. – Ta i kolejne będą odbywać się pod patronatem Carla Mengera. W ten sposób chcemy upamiętnić pamięć wybitnego ekonomisty, który pochodzi z Nowego Sącza – poinformował Dariusz Woźniak rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Na dzisiejszej konferencji prasowej uczestniczyli: Patryk Wicher – prezes Stowarzyszenia Orion, Poseł na Sejm RP, Dariusz Woźniak rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, Krzysztof Rzońca oraz Mikołaj Pisarski – prezes Zarządu Fundacji Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa.

Głównym założeniem projektu „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość” jest popularyzacja wiedzy biznesowej, kształtowanie przedsiębiorczej postawy wśród młodzieży szkół średnich oraz promocja lokalnych przedsiębiorstw. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania młodych ludzi w zakresie zdobywania wiedzy ekonomicznej oraz przedsiębiorczego myślenia i od samego początku jego powstania cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

W sierpniu ubiegłego roku grupa działaczy podjęła inicjatywę o objęciu patronatem jednego z nowosądeckich skrzyżowań. W efekcie zbiórki podpisów pod petycją rondo zostało nazwane imieniem Carla Mengera – urodzonego w Nowym Sączu wybitnego ekonomisty, twórcy tzw. szkoły austriackiej. 

Carl Menger

Carl Menger (ur. 23 lutego 1840 w Nowym Sączu) – austriacki ekonomista, twórca austriackiej szkoły ekonomii.  W roku 1871 opublikował Zasady ekonomii, których wydanie uznaje się za początek szkoły austriackiej. Stworzył teorię wartości i ceny. Opracował prakseologiczną metodologię badań. Szczególną rolę w ekonomii odegrał jego wkład w rozwój koncepcji krańcowej użyteczności, dzięki której mógł odrzucić laborystyczną teorię wartości Adama Smitha i Davida Ricardo.

Gdyby Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii istniała już w XIX wieku to z pewnością jednym z pierwszych jej beneficjentów byłby właśnie Carl Menger. Odkrycie Mengera, Walrasa i Jevonsa w latach siedemdziesiątych XIX wieku określa się mianem „rewolucji marginalistycznej”. Menger nie chciał odrzucić w całości osiągnięć szkoły klasycznej, lecz chciał je zasadniczo wzbogacić o analizę ludzkich potrzeb. Wyjaśnił w ten sposób zjawisko funkcjonowania cen na rynku.

fot. miastoNS.pl/Wikipedia

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. qwerty pisze

    Postaw na przedsiębiorczość !!! o ironio ! Postaw na założenie restauracji , hotelu , zakładu fryzjerskiego , domu weselnego , kosmetyczki , knajpy , stoku narciarskiego etc. a to własnie Pis i tak cie pusci z torbami !! no chyba że adrian chce akurat pozjeżdzać czy zjeśc..
    Postaw na kler – powinno być hasło – tego nie ruszą a głupie ludziska sie wylewają przez ogrodzenie w niedziele bo bozia chroni przed covidem

Zostaw odpowiedź