miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Wokół sądeckiej bezpieki”. Spotkanie dyskusyjne 

0 569

Już 1 grudnia (środa) o godz. 17.00 w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, przy ul. Jagiellońskiej 56 odbędzie spotkanie z autorem książki pt. „Organ ładu i spokoju w rękach demokracji… Aparat bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945 – 1975”, dr. Marcinem Kasprzyckim z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

 

Czytaj również: „Śladami Sądeckich Żołnierzy Wyklętych”. Upamiętnią i przybliżą sylwetki bohaterów

 

W styczniu 1945 r. za Armią Czerwoną i jednostkami NKWD, które wyparły z Sądecczyzny wojska niemieckie, do Nowego Sącza przybyła grupa operacyjna, składająca się z funkcjonariuszy UB oddelegowanych z województwa rzeszowskiego. Stała się ona zalążkiem tajnej policji politycznej, która przez dziesiątki lat jako „tarcza” i „miecz” komunistów wspierała budowę, a następnie ochronę reżimu totalitarnego.

Jak przebiegało organizowanie Urzędu Bezpieczeństwa w Nowym Sączu? Kim byli i skąd pochodzili funkcjonariusze tam pracujący? Jak wyglądały działania UB wobec oddziałów podziemia niepodległościowego, działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Kościoła katolickiego? Jakie specyficzne dla tego powiatu cechy i zjawiska wpływały na funkcjonowanie aparatu bezpieczeństwa? Co charakteryzowało inwigilację mieszkańców powiatu, i jak wyglądało tworzenie sieci informatorów i tajnych współpracowników, wspomagających bezpiekę w kontrolowaniu społeczeństwa? Jaki wpływ na działalność policji politycznej miały wydarzenia Października ’56? Jak wyglądała praca operacyjna SB po 1956 r., czy można mówić o ciągłości realizowanych zadań, czy o zmianie priorytetów w zakresie rozpracowywania i inwigilacji poszczególnych środowisk, grup, instytucji, zakładów pracy i poszczególnych osób?

O tym będą rozmawiać dr Marcin Kasprzycki autor książki Organ ładu i spokoju w rękach demokracji… Aparat bezpieczeństwa w powiecie nowosądeckim w latach 1945–1975, wydanej w 2020 r. oraz dr Wojciech Frazik i Andrzej Szkaradek.

Spotkanie organizują:

  • Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie,
  • Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu,
  • Województwo Małopolskie.

Partnerzy wydarzenia:

  • Małopolskie Centrum Kultury Sokół,
  • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu.

Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Zdj. Ilustracyjne. Fot. anty-media

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź