miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wystawa „Tu rodziła się Solidarność” na Sądeckim Rynku

0 191

Prosto z tarnowskiego Rynku plenerowa wystawa #IPN „TU rodziła się Solidarność” trafiła na Rynek w Nowym Sączu. Cykl regionalnych wystaw o korzeniach „Solidarności” jest jednym z elementów świętowania przez IPN 40. rocznicy powstania tego wielkiego ruchu społecznego i związku zawodowego. Wystawa zostanie pokazana w 53 miejsca w kraju. Prezentuje w ujęciu ogólnopolskim i regionalnym masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980 r. Pozostanie z nami do 13 sierpnia 2020 r.

Czytaj również: Wielki sukces nowosądeczanina!
Robert Ruchała wychodzi zwycięsko z walki wieczoru

Witam wszystkich serdecznie i dziękuję, że Nowy Sącz jest na mapie tej wystawy. Jak ważna jest to wystawa, nie muszę nikogo przekonywać, jak istotna jest działalność Bohaterów Ziemi Sądeckiej, Bohaterów Narodu Polskiego, którzy są tu dzisiaj z nami, też nie trzeba nikogo przekonywać. Mam nadzieje, że duża część Sądeczan szczególnie dzieci i młodzież zagości na tej wystawie i mam nadzieje, że Solidarność będzie istnieć nie tylko w naszej świadomości, ale i w życiu – powiedział zastępca Prezydenta Artur Bochenek.

Ziemia Sądecka była jednym z miejsc, gdzie „Solidarność” rodziła się pod koniec sierpnia 1980 r. Zastrajkowało wówczas Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu. Inny ówczesny ośrodek strajkowy to Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Struktury nowego związku tworzyli na Sądecczyźnie także rolnicy, a niezależnym działaniom od początku patronował Kościół.

Organizatorem wystawy jest Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie i muzeum w Nowym Sączu.

Rafał Kmak
fot. miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź