miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Za ciepło zapłacimy 30% więcej. MPEC z nowymi taryfami

0 1 380

Już za niespełna 2 tygodnie wejdą w życie nowe stawki za opłaty nowosądeckiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC). Taryfy zakładające 30% wzrost cen zaakceptowane już zostały przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Spółka w komunikacie podała: „nowa taryfa zakłada wzrost cen i stawek opłat za ciepło średniorocznie o 29,99 % w całym przedsiębiorstwie”

Czytaj również: Paweł Motyka nowym komendantem PSP Nowy Sącz. Na stanowisku zastąpił Waldemara Kuźmę

Na obecną, trudną sytuację na rynku energetycznym w głównej mierze mają wpływ czynniki niezależne od nas, w tym: inflacja i podwyżki cen surowców (gaz ziemny o 491%, biomasa o 136%, uprawnienia do emisji CO2 o 290% – w stosunku do cen z 2020 roku – tłumaczy MPEC.

– Od 2021 roku obserwujemy drastycznie wzrastające koszty związane z wytworzeniem ciepła oraz galopującą inflację, które zmusiły nas do urealnienia cen ciepła systemowego. Jest to ściśle związane z obecną sytuacją polityczno-gospodarczą, która ma odzwierciedlenie w stale rosnących cenach surowców energetycznych. Pomimo tego, taryfy MPEC w Nowym Sączu należą i będą należały do najniższych w porównaniu do podobnych przedsiębiorstw w Polsce. Smutne okoliczności, w których aktualnie wszyscy funkcjonujemy, zniszczyły naszą zdolność do utrzymywania na niezmiennym poziomie cen i stawek opłat za ciepło. Jednocześnie podkreślamy, że nadal będą trwały inwestycje w rozbudowę sieci i unowocześnienie infrastruktury, finansowane głównie ze środków pozyskanych z zewnątrz, które w przyszłości zaowocują, jeśli nie utrzymaniem dotychczasowych taryf, to przynajmniej ograniczą ewentualne wzrosty – uważa Paweł Kupczak, prezes zarządu MPEC w Nowym Sączu.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź