miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zainwestowali 25 milionów w poprawę powietrza! Zredukowali emisję gazów produkcyjnych dzięki RTO

0 894

Prawie 25 mln zł warta jest inwestycja, zrealizowana przez Tokai COBEX Polska w Nowym Sączu, która została oficjalnie oddana do użytku 25 stycznia br. Instalacja ma na celu oczyszczanie gazów technologicznych, emitowanych w procesie produkcji.

 

Czytaj również: Małopolska: 34,7 tys. osób korzysta z Małego ZUS plus

 

Wartość tej inwestycji jest o wiele większa, ponieważ wpisuje się w działania na rzecz ochrony środowiska i poprawy jakości powietrza, jakim oddychają mieszkańcy Nowego Sącza – zapewnia Andrzej Hotloś, Prezes Zarządu Tokai COBEX Polska.

Dla przypomnienia, dawniej firma nosiła nazwy:

  • Sądeckie Zakłady Elektro-Węglowe (1960–1991)
  • POLGRAPH S.A. (1991[8]–1996)
  • SGL CARBON S.A (1996–2018)
  • COBEX Polska Sp. z o.o. (2018–obecnie) oraz SGL Graphite Solutions Polska Sp. z o.o. (2018-obecnie)

Warto podkreślić, że do tej pory obydwa zakłady Tokai COBEX, w Nowym Sączu jak i w Raciborzu, spełniały wymogi norm dotyczących emisji gazów produkcyjnych. Oficjalnie oddana do użytku instalacja RTO dodatkowo redukuje ten poziom aż o 70-90 proc. To obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne na świecie, zgodne z przepisami wynikającymi z konkluzji BAT (z ang. best available technology – najlepsze dostępne techniki).

 

 

WIĘCEJ NIŻ BIZNES
Tą inwestycją otwieramy nowy rok i nowy rozdział w historii zakładu. Nasza firma odnosi duże sukcesy w biznesie. Jesteśmy światowym liderem w produkcji wyrobów z grafitu i węgla, mamy bardzo dobrą, kompetentną i lojalną załogę. Cieszymy się opinią wiarygodnego partnera biznesowego i dobrego pracodawcy. Filarem, na którym opieramy naszą działalność jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Bardzo ważne są dla nas relacje z lokalną społecznością. Inwestycja, którą zrealizowaliśmy, wpisuje się w politykę odpowiedzialności za naszą działalność i jej wpływ na środowisko naturalne – powiedział Andrzej Hotloś, Prezes Zarządu Tokai COBEX Polska.

Koszt tej instalacji to blisko 25 mln zł, jednak w naszej ocenie jej wartość jest znacznie większa. Inwestycja ta nie przynosi nam bezpośredniego zwrotu w biznesie, ponieważ i bez niej obydwa zakłady spełniają wymagania dotyczące emisji gazów technologicznych. Tą instalacją wychodzimy znacznie ponad obowiązujące normy. Chcemy jako firma dać przykład, że można produkować, prowadzić działalność przemysłową bez negatywnego wpływu na środowisko. To nasz wkład w walkę o lepszą jakość powietrza dla mieszkańców Nowego Sącza i niejako nasz prezent dla miasta – zapewnił Andrzej Hotloś.

Podczas oficjalnego oddania do użytku instalacji RTO Andrzej Hotloś podziękował Prezydentowi Nowego Sącza za wsparcie, na jakie firma mogła liczyć w trakcie realizacji prac. – Inwestycja wymagała wielu uzgodnień, m.in. środowiskowych. Do tego realizowana była w trudnym okresie pandemii. Dzięki wsparciu, życzliwości i pomocy ze strony Prezydenta i kierowanych przez niego wydziałów udało nam się inwestycję przeprowadzić sprawnie, w terminie i w założonym budżecie – dodał Hotloś.

WSPÓŁPRACA Z SAMORZĄDEM
To prezent, który przyjmuję w imieniu mieszkańców Nowego Sącza i za który dziękuję. Dla nas to bardzo ważny wkład w walkę o czyste powietrze, uzupełnienie działań, które już podejmujemy w urzędzie – powiedział Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza. – Jesteśmy bardzo dumni z tego, że na terenie naszego miasta działa takie przedsiębiorstwo, jak Tokai COBEX. Jestem pod dużym wrażeniem wyników ekonomicznych firmy i tego, że cały czas poprawia standardy, zarówno pracy jak i ochrony środowiska. Już w tej chwili zakład spełnia wszystkie normy europejskie dotyczące emisji, więc tym bardziej chwała właścicielom i kadrze zarządzającej, że nie poprzestają na tym, co jest, ale myślą wyprzedzająco, mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo mieszkańców Nowego Sącza – dodał Handzel.

– Tokai COBEX jest firmą odpowiedzialną społecznie, współpraca z lokalnym samorządem układa się wzorowo. To firma wysokiej technologii, dbająca o pracowników i oferująca im bardzo dobre zarobki. Jest niezwykle ważnym elementem rozwoju całego regionu – podsumował prezydent Nowego Sącza.

BUDOWA INSTALACJI
Instalacja RTO jest najbardziej efektywnym energetycznie urządzeniem oczyszczania gazów technologicznych metodą katalityczną z lotnych związków organicznych (LZO) jak również benzoalfapirenu (BaP), jakie obecnie istnieje na rynku. Sam skrót RTO, związany z angielską nazwa Regenerative Thermal Oxidizer tłumaczony jest jako Regeneracyjny Termiczny Dopalacz spalin.

Instalacja składa się z czterech jednostek RTO, z czego trzy pracują docelowo w trybie ciągłym, jedna zaś przewidziana jest na pracę utrzymania ruchu, remontów jak również procesów związanych z technologią dopalania i oczyszczania jednostek samych w sobie.

Inwestycja trwała 2 lata. – Przypominała trochę operację na otwartym sercu. Realizowaliśmy ją na instalacji działającej 24 h/d, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Było to więc spore wyzwanie. Musieliśmy wstawić nowe jednostki i sprawnie podłączyć je niejako „na żywo” do funkcjonującej bez przerwy infrastruktury. Staraliśmy się działać tak, by nie powodować negatywnego wpływu na środowisko ale także na aspekt ekonomiczny naszej firmy. Funkcjonujemy na bardzo wysokim poziomie zdolności produkcyjnych i nie mogliśmy sobie pozwolić na zakłócenia. Do tego dochodziły trudności spowodowane pandemią. Na szczęście, wszystko przebiegło dość sprawnie – powiedział Piotr Repeta, Kierownik Działu Inwestycji firmy Tokai COBEX Polska, odpowiedzialny za realizację projektu.

Nasza firma pracuje zgodnie z pozwoleniem zintegrowanym i wszystkie limity emisji do tej pory były dotrzymywane. Posiadamy akredytowane laboratorium, które pomaga nam wykonywać bieżące pomiary, optymalizować proces oczyszczania gazów technologicznych na bieżąco. Instalacja, którą właśnie oddaliśmy formalnie do użytku dodatkowo pozwala na odzyskanie ciepła z całego procesu. Dzięki temu zużywamy mniej paliwa. To także ma znaczący wymiar ekologiczny. Jestem dumny z tego, że wdrażamy takie rozwiązania i że jest nas na to stać – podkreślił P. Repeta.

KOLEJNE INWESTYCJE
To nie jedyna inwestycja w zakresie ochrony środowiska, realizowana przez Tokai COBEX Polska. W planach jest kolejna, dotycząca usprawnienia procesu grafityzacji. Firma zamierza zainwestować w nią aż 7 mln euro. Jednym z efektów będzie zlikwidowanie nieprzyjemnych zapachów, które, choć nieszkodliwe, przy określonych warunkach atmosferycznych są odczuwalne w okolicy. Wkrótce do użytku zostanie oddana warta 4 mln zł instalacja odsiarczania procesu kalcynacji.

Co warte uwagi, tego typu instalacja RTO działa już w zakładzie w Raciborzu. – Dlatego też zdecydowaliśmy się na podobne rozwiązanie w Nowym Sączu. To, stosowane w Raciborzu od dłuższego czasu sprawdza się. Wiemy, jaki ma wpływ na środowisko, na poziom oczyszczania gazów technologicznych, więc nie jest to dla nas eksperyment, lecz pewność co do efektów, jakie chcemy osiągać – powiedział Tomasz Ciarka, Dyrektor Zakładu Tokai COBEX Nowy Sącz.

Co roku przeznaczamy znaczące środki w kierunku poprawy warunków środowiskowych. Pracujemy nad rozwiązaniami odsiarczania gazów technologicznych, co z kolei jest wynikiem analizy składu stosowanych przez nas surowców. Obserwujemy trendy w zakresie ochrony środowiska i rozwoju technologicznego. Staramy się działać z wyprzedzeniem i dobierać odpowiednie rozwiązania. Inwestycje, jakie realizujemy w Tokai COBEX zapewnią ochronę środowiska na następnych 20-30 lat – podsumował Ciarka.

***

Tokai COBEX
Tokai COBEX jest światowym liderem w projektowaniu, produkcji oraz serwisie wysokiej jakości produktów węglowych, takich jak bloki katodowe do termoelektrolizy aluminium oraz wykładziny do wielkich pieców hutniczych. Ponadto produkuje elektrody węglowe oraz masy Soederberga wykorzystywane w procesach wytopu krzemu metalicznego i żelazostopów. Jako producent materiałów węglowych i grafitowych, firma dostarcza produkty wielu zróżnicowanym gałęziom biznesu. Główna siedziba firmy Tokai COBEX znajduje się w Wiesbaden w Niemczech. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne w Polsce: w Raciborzu i Nowym Sączu oraz biuro sprzedaży w Pekinie w Chinach.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź