miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zasadzili 350 drzew! Światowy Dzień Ziemi z sądecką młodzieżą z OHP

0 627

W tym roku Światowy Dzień Ziemi (22 kwietnia) odbywał się pod hasłem Restore Our Earth – Odbudujmy Naszą Ziemię. Razem możemy to zrobić! W tej intencji, Sądeckie Wodociągi wspólnie z Ochotniczym Hufcem Pracy w Nowym Sączu, Fundacją Nowe Kierunki, Nadleśnictwem w Starym Sączu, Ligą Ochrony Kraju oraz Zespołem Szkół w Starym Sączu – posadzili 350 drzew (świerków, brzóz, buków). Drzewa będą rosły na terenach Zakładu Uzdatniania Wody Sądeckich Wodociągów w Świniarsku (gm. Chełmiec). Rozpoczęła się cykliczna akcja sadzenia drzewek. Inicjatywa wpisuje się w program unijny „Europejski Zielony Ład”, w ramach którego ma zostać posadzonych 3 mld drzewek.

 

Czytaj również: Gowin: Odmrażanie handlu i usług powinno nastąpić po weekendzie majowym

 

Dzień Ziemi – 350 sadzonek posadzonych w godzinę 
W ekspresowym tempie młodzież z Ochotniczego Hufca Pracy w Nowym Sączu oraz Zespołu Szkół w Starym Sączu posadziła sadzonki drzew na terenie Zakładu Uzdatniania Wody w Świniarsku. Do akcji Sądeckich Wodociągów włączyli się również przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody w Nowym Sączu, Nadleśnictwa w Starym Sączu oraz Fundacji Nowe Kierunki.

 

 

W ciągu 10 lat chcemy posadzić 3 tysiące drzewek – podkreśla Tadeusz Frączek, prezes Sądeckich Wodociągów. – Pierwszy krok mamy już za sobą. W Dniu Ziemi posadziliśmy 350 sadzonek. To nasza cegiełka na rzecz odbudowy lokalnego, sądeckiego środowiska naturalnego.

Każde pozytywne działanie się liczy. Młodzież z ogromnym optymizmem sadziła drzewa. Dbanie o naszą planetę może stać się przyjemnością, jeśli poświęcimy się sadzeniu drzew czy zakładaniu ogrodów. Niezwykle cieszę się, że współpracujemy z organizacjami dla których stan środowiska nabiera coraz większego znaczenia i możemy działać razem – zaznacza Rafał Kmak, zastępca Komendanta Wojewódzkiego OHP w Krakowie. – Znaczenie edukacyjne takich wspólnych przedsięwzięć jest nie do przecenienia. Dzięki zaangażowaniu młodzieży OHP w Nowym Sączu w Światowy Dzień Ziemi, możemy posadzić kolejne 350 drzew – dodaje Kmak.

 

 

Drzewka zostały posadzone na około 10-hektarowym obszarze Zakładu Uzdatniania Wody w Świniarsku. Ten historyczny obiekt z 1912 r. jest perełką architektoniczną, ale na jego terenie znajdują się także pomniki przyrody – drzewa sprzed ponad 100 lat. Dzięki akcji udało się uzupełnić drzewostan o nasze rodzime gatunki: świerk, brzozę, jarzębinę, buka, graba, lipę, jawor. Wsparcia przy wyborze gatunków drzew oraz miejsca do nasadzenia udzielili przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody w Nowym Sączu.

fot. OHP, Fundacja Nowe Kierunki (Damian Radziak)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź