Zbliżają się kolejne remonty dróg. Wszystko dzięki m.in. 47 milionom złotych wsparcia w ramach Polskiego Ładu
Urząd Miasta Nowego Sącza poinformował o planowanych w najbliższym czasie inwestycjach drogowych. To 12 zadań obejmujących kompleksową modernizacje ulic, budowę ciągów pieszo-rowerowych, wymianę oświetlenie i przebudowę sieci technicznych. W ramach przedstawionych inwestycji powstanie także nowy most na rzece Kamienica. Te długo wyczekiwane prace powstaną m.in. dzięki rządowemu projektowi Polski Ład. Wsparcie w tym zakresie, które otrzymali mieszkańcy Nowego Sącza to 47 milionów złotych.
Czytaj również: Kolejne pieniądze z programu Aktywna tablica
W ciągu najbliższych dni zostaną podpisane umowy i rozpoczną się prace związane z:
- kompleksową modernizacją ul. Śniadeckich (przebudowa 450 metrów drogi, chodnik + ścieżka rowerowa),
- budową nowego mostu nad Kamienicą – ul. Kamienna (powstanie most trójprzęsłowy, z jezdnią o szerokości 2×4 m i ścieżką pieszo-rowerową, z ustrojem nośnym o długości 84 m. Przebudowane zostaną także drogi dojazdowe,
- budową ścieżki rowerowej przy Al. Piłsudskiego (budowa 3 km ścieżki rowerowej),
- przebudową ul. Jodłowej – os. Piątkowa (prawie 1000 metrów drogi),
- budową chodnika przy ul. Mała Poręba – os. Poręba Mała (od skrzyżowania z ul. Bohaterów Orła Białego w kierunku skrzyżowania z ul. Podbielowską),
- budową chodnika przy ul. Dunajcowej – os. Helena wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Jagodową,
- przebudową ul. Gucwy – os. Gorzków (około 1000 metrów drogi),
- modernizacją ul. Grodzkiej na odcinku od Al. Wolności do ul. Nawojwoskiej (przebudowa 230 m. jezdni i chodników),
- modernizacją ul. Naściszowskiej – os. Kochanowskiego,
- modernizacją ul. Okulickiego – os. Barskie,
- modernizacją ul. Konstanty – os. Wólki,
- budową ronda na skrzyżowaniu ul. 1 Brygady z ul. Freislera.
Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych będzie wypłacane:
- w przypadku inwestycji, których realizacja nie będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: po zakończeniu inwestycji
- w przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych etapów inwestycji)
Wypłaty dofinansowania będą realizowane w tzw. oknach płatniczych, czyli stałych terminach wypłat ogłaszanych na stronie internetowej banku. W każdym miesiącu planowane są dwa okna płatnicze.
Program będzie się odbywał poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby JST mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną. Promesa inwestycyjna jest równoznaczna z przyrzeczeniem zapłaty kwoty, na którą opiewa.
Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.
źródło: UM Nowy Sącz
fot.: google mapy