miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Żywa lekcja historii w Nowym Sączu. Za nami gra terenowa „Szlakiem Sądeckich Żołnierzy Wyklętych”

0 1 166

W środę 12 czerwca 2024 roku w Nowym Sączu odbyła się gra terenowa pt. „Szlakiem Sądeckich Żołnierzy Wyklętych”, która została zorganizowana przez Stowarzyszenie Żandarmeria, dzięki wsparciu finansowemu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Czytaj również: Salon fryzjerski Twoich marzeń! Paulinę chwalą wszyscy, stworzyła miejsce magiczne [Zdjęcia]

W grze wzięły udział grupy ze szkół oraz harcerze. Dzieci i młodzież musiała wykazać się wiedzą z zakresu antykomunistycznej konspiracji. W szczególności największy nacisk położony był na postacie oraz wydarzenia związane ze Szlakiem Sądeckich Żołnierzy Wyklętych.

Rozpoczęcie Gry miało miejsce o godzinie 9:00 pod Dworcem Kolejowym, gdzie zostały przedstawione zasady oraz cel gry. Każda z grup na starcie dostała pomocnicze materiały takie jak: przewodnik historyczno- krajoznawczy oraz mapę z zaznaczonymi miejscami, które musieli znaleźć. Przebieg gry polegał na tym, że uczestnicy wraz z opiekunami musieli dotrzeć do posterunków zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Po dotarciu do wyznaczonych miejsc grupy spotkały się z rekonstruktorami wcielającymi się w partyzantów, bądź wrogie formacje. Rekonstruktorzy oceniali wiedzę uczestników poprzez zadawanie pytań oraz dawali dalsze wskazówki dotyczące gry. Jednym z zadań było odnalezienie na cmentarzu komunalnym przy Ulicy Rejtana krzyża poświęconego Sądeckim Żołnierzom Wyklętym. Zapalenie symbolicznego znicza było wyrazem pamięci oraz szacunku dla ludzi którzy poświęcili życie walce o wolną ojczyznę.

Końcowy posterunek znajdował się tuż pod sądeckim zamkiem, gdzie na wszystkie grupy czekał poczęstunek oraz została przeprowadzona musztra. Po podliczeniu punktów odbyło się rozdanie nagród dla uczestników. Wygrała grupa harcerzy z 7 Nowosądeckiej Drużyny Harcerskiej „Sądeckie Orły”, która zdobyła największą ilość punktów i tym samym wykazała się największa wiedzą oraz sprytem. Gra terenowa jako forma żywej lekcji historii dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń, przyczyniła się do zapoznania się z powojenną historią miasta oraz oddziałami partyzanckimi działającymi na tym terenie.

Autor: druhna Małgorzata Dziedzina
Fot.: Krzysztof Ligęza

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź