miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

145 lat kolei na Sądecczyźnie. Na tory wyjedzie zabytkowy parowóz

0 665

W 2021 roku przypada 145 rocznica uruchomienia kolei Tarnowsko-Leluchowskiej, pierwszej linii kolejowej w tej części dzisiejszej Małopolski. Z tej okazji, w weekend 25-26 września 2021 roku na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

 

Czytaj również: Powiat Nowosądecki otrzymał miliony na usuwanie skutków ostatniej powodzi!

 

W sobotę, 25 września, zabytkowy pociąg wyruszy o godzinie 8.50 z Nowego Sącza malowniczą Doliną Popradu do Muszyny, a następnie odwiedzi dwa znane uzdrowiska: Żegiestów oraz Krynicę – Zdrój. Pasażerowie będą mogli podziwiać z okien wagonu przepiękne krajobrazy tego zakątka Małopolski, wziąć udział w Jarmarku w Muszynie, a także zwiedzić atrakcje Muszyny i zapoznać się z ofertą turystyczną regionu. Łącznie odbędą się trzy kursy pociągu: Nowy Sącz – Muszyna, Muszyna-Żegiestów oraz Muszyna-Krynica

Kolejnego dnia, w niedzielę 26 września, zabytkowy pociąg przemierzy trasę dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej z Nowego Sącza do Biecza i Gorlic. Podróż rozpocznie się na sądeckim dworcu o godzinie 9:00. Celem podróży będzie zwiedzanie Biecza zwanego Perłą Małopolski oraz udział w innych atrakcjach przygotowanych dla turystów i mieszkańców.

Program wydarzenia przygotowany został we współpracy z Urzędem Miejskim w Bieczu i będzie obejmował zwiedzanie średniowiecznego centrum, wstęp na wystawę w budynku dworca, występy muzyczne w pociągu i na stacjach, a także degustację dań kuchni regionalnej.

Skład pociągu zestawiony będzie z zabytkowej lokomotywy parowej Ty42-107 z 1946 roku oraz składu historycznych wagonów z lat 30-60. XX wieku.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach – informują organizatorzy. – Projekt realizujemy w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz. 

Zapraszamy wszystkich chętnych do przybycia na małopolskie stacje kolejowe i obejrzenia tej niecodziennej atrakcji w postaci sprawnego, zabytkowego parowozu i wagonów z lat 1920-1960.

Przejazdy pociągiem na trasie z Muszyny do Krynicy i Żegiestowa oraz z Biecza do Gorlic są ogólnodostępne. Serdecznie zapraszamy do udziału. Zachęcamy także do fotografowania i filmowania przejazdu tego niezwykłego pociągu przez Małopolskę.

Szczegółowe rozkłady jazdy na stronie: www.kolejegalicyjskie.pl

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert
z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź