miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

3 miliony złotych dla Kamionki Wielkiej! Kolejna gmina z rządowym wsparciem

0 559

W minionym tygodniu władze Gminy Kamionka Wielka (pow. nowosądecki) zostały poinformowane o puli pieniędzy, jakie zostaną jej przekazane w ramach programu “Wsparcie Obszarów Górskich”. Wiadomość przekazał nowosądeczanin Tomasz Michałowski, Szef Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. – Gmina Kamionka Wielka otrzyma blisko 3 miliony złotych na inwestycje – poinformował w mediach społecznościowych Michałowski. Na wsparcie może liczyć ponad 200 gmin w Polsce, zabezpieczone środki do miliard złotych.

 

Czytaj również: ZUS: dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

 

Pieniądze z obu instrumentów można będzie przeznaczyć na finasowanie lub dofinansowanie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej, a także infrastruktury komunalnej związanej z usługami turystycznymi, w szczególności budowy, rozbudowy, przebudowy lub modernizacji:

  • szlaków turystycznych pieszych, rowerowych, konnych, wodnych, narciarskich i turystyki zimowej, a także ich oznakowanie;
  • placów, deptaków, promenad, parków, punktów widokowych;
  • parkingów, wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego;
  • skansenów, muzeów, obiektów kultury regionalnej i innych atrakcji turystycznych;
  • infrastruktury komunalnej koniecznej do rozwoju usług turystycznych, np. dróg, chodników, oczyszczalni ścieków itp.

Projekt “Wsparcie Obszarów Górskich” jest autorstwa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a jego pomysłodawcami są Jarosław Gowin oraz Andrzej Gut-Mostowy. W spotkaniu u Wójta Gminy Kamionka Wielka Andrzeja Stanka wziął również udział Jarosław Baziak, dyrektor biura ministra Andrzeja Guta-Mostowego.

 

 

Ponad 200 gmin położonych na terenach górskich otrzyma pomoc z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Będą one mogły skorzystać z dwóch instrumentów wsparcia: wynikającego z ich wydatków na inwestycje w latach 2016-20 oraz w postaci 80-proc. rekompensaty za zwolnienie przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. W sumie program opiewa na MILIARD złotych i ruszy już w pierwszym kwartale 2021 roku – takie będą efekty uchwały Rady Ministrów, której projekt przygotowało MRPiT, we współpracy z MF i KPRM. Rząd zajmie się uchwałą w najbliższych dniach. Gminy będą mogły wnioskować do wojewodów o wsparcie w ciągu miesiąca od dnia wejścia uchwały w życie. Następnie Prezes Rady Ministrów będzie miał miesiąc na wypłatę pieniędzy.

źródło: Facebook

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź