miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Adamczyk: „Linia kolejowa Podłęże-Piekiełko powstanie! Inwestycja nie jest zagrożona”

0 1 171

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreśla, że rząd absolutnie nie wycofuje się z planów budowy linii kolejowej Podłęże-Piekiełko, a informacje podane do wiadomości publicznej przez posła Andrzeja Czerwińskiego (PO) zostały „wyssane z brudnego palca”.

 

Czytaj również: Czerwiński: „Skandal! Nie będzie linii kolejowej Podłęże-Piekiełko”

 

– Kończymy postępowanie przetargowe i mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostanie podpisana umowa na wykonanie projektu technicznego. Prawie 700 milionów złotych zostało zarezerwowane na przebudowę szlaku kolejowego pomiędzy Chabówką, a Nowym Sączem. Inwestycja absolutnie nie jest zagrożona – powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, odnosząc się do wypowiedzi posła Czerwińskiego z PO.

PKP Polskie Linie Kolejowe są w tym momencie w trakcie przetargu na przygotowanie dokumentacji nowej linii Podłęże-Szczyrzyc-Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacji istniejącej linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz. Nowe odcinki torów osiągną długość 58 kilometrów; natomiast na 75-kilometrowym, istniejącym odcinku ma powstać m.in. ponad kilometrowa estakada oraz dwa tunele o łącznej długości 5,8 kilometrów.

Pod koniec czerwca PKP PLK wybrały ofertę konsorcjum EGIS Rail, a odrzuciły drugą czyli zaproponowaną przez AECOM Polska. Okazuje się, że obie firmy odwołały się od wyników przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej, a pod koniec lipca KIO unieważniła wybór wykonawcy nakazując ponowną analizę ofert. Przetarg obecnie utknął w martwym punkcie.

– Po otrzymaniu oficjalnego uzasadnienia decyzji Krajowej Izby Odwoławczej natychmiast przystąpimy do realizacji przetargu czyli do ponownej oceny i wyboru najkorzystniejszej oferty – podkreśliła Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił, że trwa proces odwoławczy, a kwestie te reguluje prawo zamówień publicznych. Zapewnia, że umowa na wykonanie projektu zostanie podpisana wówczas, gdy zostaną dostarczone wszystkie dokumenty. Linia kolejowa Chabówka-Nowy Sącz zostanie zmodernizowana, a nowe odcinki powstaną prawdopodobnie na przełomie 2026 i 2027 roku. Inwestycja pozwoli na przejazd z Krakowa do Zakopanego w czasie krótszym niż dwie godziny, natomiast z Krakowa do Nowego Sącza poniżej godziny.

Agnieszka Michalik
Fot.: Facebook Andrzej Adamczyk

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź