miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Alarm! Niedźwiedź brunatny spacerował po lasach Sądecczyzny

1 9 958

Niedźwiedź brunatny pojawił się na terenie gminy Korzenna. Jego obecność zarejestrowała foto pułapka Koła Myśliwskiego Lis w Korzennej – potwierdził to łowczy Paweł Jawor. djęcie, na którym widoczny jest niedźwiedź, wykonane zostało w nocy z soboty na niedzielę. Jak podaje Jerzy Pustułka, leśniczy z Leśnictwa Lipnica Wielka niedźwiedź najprawdopodobniej wędrował w poszukiwaniu pożywienia, które po zimie jest mu szczególnie potrzebne.  – Na pewno nie ma tu gawry – podkreśla. Jednocześnie dodaje, że obecność tego gatunku na tym terenie to na pewno duże zaskoczenie, bo naturalnym terenem dla niedźwiedzia są Tatry i Bieszczady. Pojawia się też na obrzeżach tych gór. – Sam nigdy nie miałem okazji go spotkać. Natknąłem się tylko na jego ślady w okolicach Łącka – mówi.

Czytaj również: Uwaga! Ruszają opryski Baldron 400SL

Przypominamy, że w przypadku spotkania z niedźwiedziem, nie należy uciekać, zachowywać się gwałtownie, ani krzyczeć. Najczęściej wystarczy stać w miejscu i pozwolić niedźwiadkowi odejść w swoją stronę. Co ważne, jeśli dojdzie do spotkania z niedźwiedziem, nie należy uciekać. W takiej sytuacji zwierzę może potraktować człowieka jak zdobycz. Co więcej – szanse na ucieczkę są niewielkie, wszak niedźwiedź potrafi biec z prędkością 50 km/h…

Krótkie porady co zrobić w razie spotkania niedźwiedzia

 1. Musisz zachować spokój, stań na ziemi i rozmawiaj spokojnie, aby niedźwiedź wiedział, że tam jesteś. Daj mu przestrzeń, a on lub ona zwykle będą zajmować się swoimi sprawami, ignorując twoją obecność.
 2. Nie rób sobie selfie z misiem! Nie próbuj podchodzić, żeby zrobić niedźwiedziowi zdjęcie z bliższa!
 3. Spraw, abyś wyglądał jak największy (na przykład, stań na kamieniu, kłodzie lub innym podwyższeniu).
 4. Jeśli widzisz niedźwiedzia, zachowuj się tak, jakbyś spotkał nieznajomego. Z pewnością nie podbiegałbyś do osoby na ulicy i nie przytulał się ani nie odskoczyłbyś z krzykiem.
 5. Mów do niego w niskich tonach, krzyk lub nagły ruch może wywołać agresywne zachowanie. Nigdy nie naśladuj dźwięków niedźwiedzia ani nie piszcz głośno.
 6. NIE uciekaj, bo dla niedźwiedzia będziesz zachowywać się jak zdobycz. Niedźwiedzie mogą biec z prędkością konia wyścigowego.. Podobnie jak psy, będą ścigać uciekające zwierzęta.
 7. Wycofaj się spokojnie na odległość o długości boiska do piłki nożnej. Jeśli to niemożliwe, poczekaj, aż sobie odejdzie. Zawsze zostawiaj niedźwiedziowi drogę ucieczki.
 8. NIE pozwalaj, aby miał dostęp do jedzenia. Zdobycie jedzenia tylko zachęci niedźwiedzia i pogorszy sytuację. Nie dajemy mu nic do jedzenia, ponieważ niedźwiedź szybko pochłonie przynętę i będzie chciał więcej!
 9. Jeśli to możliwe, spróbuj ustalić, czy obecne są małe niedźwiadki. Matka z młodymi może być bardziej agresywna, broniąc swojego potomstwa.
 10. Nigdy nie zajmuj pozycji między matką a niedźwiadkami i nigdy nie próbuj się do nich zbliżać. Szanse na szarżę z jej strony znacznie wzrosną, jeśli samica postrzeże cię jako zagrożenie dla swoich dzieci.
 11. Będąc w grupie, staraj się zebrać razem, stańcie wysoko.
 12. Jakiekolwiek śmieci, resztki jedzenia, skórki po bananie, ogryzki z jabłek itp. zabieraj ze sobą. Należy unikać sytuacji takiej by niedźwiedzie, kojarzyły ludzi ze źródłem pożywienia. Może to prowadzić do większej liczby spotkań między głodnymi niedźwiedziami i ludźmi.

Niedźwiedź brunatny – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych. Zamieszkuje Azję, Europę Północną i Amerykę Północną. Nie jest zagrożony wyginięciem. 

Sierść niedźwiedzia brunatnego ma barwę ciemnobrązową, choć u niektórych podgatunków może być jaśniejsza. W pozycji wyprostowanej Ursus arctos mierzy – w zależności od płci – od 1,8 do 3 m. Masa ciała poszczególnych osobników waha się między 80 a 780 kg. Niedźwiedzica wydaje na świat co dwa lata dwoje-troje młodych. Ciąża trwa około 8 miesięcy. Poród następuje zwykle między grudniem a lutym.

Długość życia wynosi do 30–40 lat w stanie dzikim, do 50 lat w niewoli. Jest wszystkożerny; żywi się nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, miodem, poluje także na zwierzynę leśną, łowi też ryby. Środowisko życia stanowią puszcze, tajga oraz zalesione rejony górzyste.

Fot.: Koło Łowieckie „Lis” w Korzennej

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
 1. LucyFere pisze

  A niech to! Niedzwiedz w lesie? 😱
  Rozumie afere jak po Saczu biega, an lody idzie czy moze w parku przy fontannie sie relaksuje.
  Ale ze w lesie?

  😈😈😈

Zostaw odpowiedź