miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Bądź bezpieczny na drodze! Pamiętaj o odblaskach!

0 554

W obecnym roku szkolnym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Franciszka z Asyżu w Łabowej wzięli udział w IX edycji Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”, nad którym honorowy patronat objął Małopolski Kurator Oświaty. Już po raz siódmy szkoła w Łabowej uczestniczyła w tym konkursie.

Program działań konkursowych w szkole był bardzo bogaty i atrakcyjny dla dzieci. Miał na celu uświadamianie im konieczności znajomości zasad ruchu drogowego, konsekwentnego ich przestrzegania oraz w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze konieczności noszenia elementów odblaskowych.
Poprzez różnorodne działania przedszkolaki oraz uczniowie utrwalili i poszerzyli swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem problemu bycia widocznym na drodze dzięki odblaskom.

We wrześniu uczennice starszych klas podczas corocznego festynu „Jesień Łabowska” zaprezentowały współczesny taniec… w kamizelkach odblaskowych. Po występie dziewczynki zwróciły uwagę uczestników festynu na konieczność noszenia odblasków i bezpiecznego poruszania się po poboczach dróg. Dodatkowo seniorzy obecni na festynie zostali obdarowani odblaskami.

Kolejnym wydarzeniem był „Odblaskowy pochód przedszkolaków”. Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe i niosące transparenty odwiedziły instytucje funkcjonujące na terenie gminy Łabowa. Spotkały się z Wójtem Gminy i wręczyły mu odblask. Kolorowe odblaski otrzymali także: kierownik GZOJ-u, kierownik Banku Spółdzielczego, pracownicy apteki, lekarze, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Dyrekcja szkoły w Łabowej. Dzieci wręczyły także odblaski spotkanym przechodniom.

W ramach konkursu odbyło się spotkanie z policjantami połączone z prelekcją na temat: „Bezpieczne uczestnictwo dzieci i dorosłych w ruchu drogowym”.

„Odblaskowy wtorek” był następnym punktem promującym noszenie odblasków. W tym dniu dzieci i nauczyciele chodzili po szkole w kamizelkach odblaskowych, przypominając całej społeczności szkolnej o tym ważnym dla każdego pieszego uczestnika drogi obowiązku.

W każdej sali lekcyjnej na ścianach zawisły gazetki promujące tematykę bycia widocznym na drodze i konieczności noszenia odblasków dla własnego bezpieczeństwa.

Innowacyjną formą propagowania bezpieczeństwa było prowadzenie w kościele nabożeństwa różańcowego przez dziewczynki, które w ramach pozalekcyjnych zajęć przygotowały rozważania tajemnic różańca, zwracając uwagę wiernych na problem bezpieczeństwa na drodze i modląc się o ludzkie życie, o uczestników ruchu drogowego, za ofiary wypadków drogowych, szczególnie za ginące na drogach dzieci. Dodatkowo każdy dorosły dostał odblask.

W działaniach konkursowych uczestniczyli także rodzice, którzy razem ze swoimi pociechami wykonali piękne odblaskowe latawce.

Przedszkolaki wykonały prace pt. „Odblaskowy przedszkolak”. Dzieci ze swoimi wychowawczyniami ubierały ludziki z kartonu – dziewczynki i chłopców – w kolorową, odblaskową odzież. Ludziki wyeksonowane na oknach szkoły naprzeciwko przejścia dla pieszych mają przypominać przechodniom i kierowcom o tym, jak ważne jest bycie widocznym na drodze.

W ramach współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną dzieci wzięły udział w ogłoszonym przez strażaków konkursie pt. „Bądź bezpieczny na drodze”. Z zaangażowaniem wykonały dużo prac plastycznych, makiet i plakatów o tej tematyce.

Uczniowie wzięli też udział w akcji „Odblaski” organizowanej przez PZU pod patronatem MEN. Dzieci wykonały prace plastyczne na temat bezpiecznego poruszania się po drodze z odblaskami, potem je sfotografowały i zgłosiły do konkursu przez Internet. W ramach tej akcji wszyscy uczniowie z klas I-III otrzymali świecące odblaski z niebieskim Niestraszkiem.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź