miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Choinka z Sądecczyzny pod Oknem Papieskim. 60-letnia okazała jodła rozbłyśnie w Krakowie

0 1 228

Świąteczna choinka pod Okno Papieskie w Krakowie w tym roku przyjedzie z Nadleśnictwa Piwniczna. Okazała 15 metrowa jodła została już wybrana i rośnie w dolinie Małej Roztoki u podnóża Radziejowej, najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego. To 16 rok tradycyjnego ustawiania drzewka w Krakowie. Tradycja przywędrowała do nas z Watykanu. W sobotę 17 grudnia odbędzie się uroczyste zapalenie lampek. Dla uczestników wydarzenia zaśpiewa i zagra Mała Armia Janosika, a wszystkie dzieci otrzymają prezenty.

Czytaj również: RMF FM zagości w Nowym Sączu. Będzie rozdawać choinki wspólnie z Mateuszem Ziółko

Tradycja stawiania i uroczystego rozświetlania choinki do Krakowa przywędrowała z Watykanu. Od 1982 r. bożonarodzeniowe drzewka przywożono dla Jana Pawła II i ustawiano je na placu św. Piotra tuż obok szopki. Po śmierci Ojca Świętego tradycję do Krakowa sprowadził ówczesny metropolita krakowski, abp Stanisław Dziwisz. Pierwsze drzewko na skwerze przy Franciszkańskiej 3 pojawiło się w 2007 r. i od tej pory co roku arcybiskup krakowski wraz z dziećmi dokonuje uroczystego rozświetlenia światełek. Pierwszą choinkę do Krakowa przywieźli leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ. Wybrali wówczas drzewko, które rosło w szkółce leśnej w Spytkowicach koło Chabówki.

Tegoroczna choinka to jodła, która, która mierzy ok. 16 metrów (rozpiętość u nasady 6 metrów) i liczy ok. 60 lat. Na Franciszkańską 3 trafi z Nadleśnictwa Piwniczna, a dokładnie z leśnictwa Roztoka Mała. Wybrana przez leśników choinka rośnie w przepięknej dolinie, o której pisała Maria Kownacka w swoim opowiadaniu „Rogasiu z Doliny Roztoki”.

Pod drzewkiem wyrastają młode jodły o wysokości od 5 do 8 metrów. Dzięki temu, że nadleśnictwo wykorzystuje naturalnie odnawianie lasu, nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych nasadzeń przy okazji wycięcia choinki. Jodła do Krakowa dotrze w godzinach nocnych 13 grudnia.

Uroczyste rozświetlenie drzewka odbędzie się w sobotę 17 grudnia pod Oknem Papieskim. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00, a zaraz potem uczestnicy będą mogli wziąć udział w świątecznym koncercie Małej Armii Janosika, góralskiej kapeli z Raby Wyżnej. Zespół, który prowadzi Damian Pałasz, liczy obecnie 180 członków w wieku od 3 do 70 lat. Największa Góralska Kapela w Polsce, jak mówi się o grupie, zrzesza przede wszystkim dzieci i młodzież, pochodzącą z Raby Wyżnej oraz okolic. Wszystkich łączy „zamiłowanie do muzyki regionalnej, tradycji i kultury regionu Podhala”.

Kulminacją uroczystości będzie rozświetlenie światełek na choince. O godz. 17.00 dokona go tradycyjnie już metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Na zakończenie na Franciszkańską 3 przybędzie św. Mikołaj, który obdaruje wszystkie dzieci prezentami. W tym roku upominki przygotuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Jest to możliwe dzięki wsparciu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Małopolska jest patronem głównym wydarzenia.

Fot. Nadleśnictwo Piwniczna
Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź