miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

0 1 368

Koronawirus w Polsce został potwierdzony. Pierwszym chorym jest pacjent z Zielonej Góry. Na oddziałach zakaźnych w innych szpitalach izolowanych jest kilkadziesiąt innych osób z podejrzeniem koronawirusa.

 

Czytaj również: Dwa powiaty bez prądu! Poznaj szczegóły prac energetyków

 

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej objawia się ona gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób, a do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Wirus przenosi się drogą kropelkową i aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi.

 

 

Koronawirus
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

 

 

Rafał Kmak
źródło: NFZ

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź