Co nas czeka w pogodzie? Mamy prognozę na weekend 6-8 grudnia
Piątek przyniesie przejściowo zimową aurę, w południowo-zachodniej połowie kraju spodziewamy się mieszanych opadów deszczu ze śniegiem, krajobrazy mogą się nieco zabielić. W górach spadnie nawet do 15 cm śniegu. W piątek wystąpią również silniejsze porywy wiatru. Reszta kraju w weekend ze słabymi opadami, głównie deszczu. W sobotę i niedzielę zrobi się nieco cieplej i opady będą zanikać.
Czytaj również: Waży 600 tan i ma 5 metrów średnicy! Potwór z Chin przyjedzie na 30 ciężarówkach
PIĄTEK (06.12)
Sytuacja baryczna
Nad Polską, z zachodu na wschód, przemieszcza się okludujący front atmosferyczny, związany z płytkim niżem znad Niemiec. Pozostajemy w powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie waha się.
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie początkowo małe, później od zachodu wzrastające do dużego. Rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Od godzin okołopołudniowych opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w rejonach podgórskich i w górach – śniegu. Wysokość opadów do około 10 mm. Przyrost pokrywy śnieżnej wysoko w górach od 3 cm do 8 cm. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 2°C, lokalnie w kotlinach górskich około –1°C, wysoko w Beskidach od –2°C do 1°C, na szczytach Tatr około –3°C. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty, w rejonach podgórskich dość silny, w porywach do 75 km/h; z kierunków południowych. Lokalnie w obniżeniach terenu wiatr słaby, zmienny, a w dolinie Wisły – wschodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, w porywach do 80 km/h, w Tatrach przejściowo do 100 km/h, a w Beskidzie Żywieckim do 120 km/h; południowy i południowo-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
Kraków: 3°C
Nowy Sącz: 3°C
Kielce: 2°C
Rzeszów: 3°C
Zakopane: 0°C
SOBOTA (07.12)
Sytuacja baryczna
Wypełniający się niż znad pogranicza Niemiec i Danii przemieszczał się będzie wolno na wschód. Tor jego wędrówki będzie przebiegał przez północną część kraju. Od zachodu Polski ponownie zacznie nasuwać się zatoka niżowa związana z głębokim niżem znad Morza Północnego. Pogodę w kraju kształtować będzie front okluzji. Do kraju napłynie przejściowo nieco cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego. Ciśnienie atmosferyczne w pierwszej połowie nocy będzie stałe, natomiast w drugiej połowie nocy i w dzień prognozuje się wolny spadek.
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami rozpogodzenia. Miejscami słabe opady deszczu, w rejonach podgórskich i w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C, w rejonach podgórskich od –2°C do 1°C, wysoko w Beskidach od –3°C do 0°C, na szczytach Tatr około –4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni, miejscami zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, miejscami dość silny i porywisty, a w Beskidzie Sądeckim w porywach do 60 km/h; południowo-zachodni i południowy.
Kraków: 3°C
Nowy Sącz: 3°C
Kielce: 3°C
Rzeszów: 3°C
Zakopane: –2°C
NIEDZIELA (08.12)
Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem znad Włoch. Do kraju napłynie przejściowo nieco cieplejsza masa powietrza polarnego morskiego. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosnąć.
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. W rejonach podgórskich zanikające opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od –1°C do 1°C, w rejonach podgórskich od –4°C do –1°C. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C, w rejonach podgórskich od –1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.
Kraków: 4°C
Nowy Sącz: 4°C
Kielce: 4°C
Rzeszów: 4°C
Zakopane: 0°C
IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.