miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Co nas czeka w pogodzie? Mamy prognozę na weekend

0 437

W weekend czeka nas zmiana pogody. Piątek i sobota jeszcze zimowe, ale w niedzielę przez Polskę z zachodu na wschód będzie przemieszczać się ciepły front atmosferyczny, który zapewni powrót jesiennej aury, wypierając znad naszego kraju chłodne powietrze. Przez cały czas pogoda obfitować będzie w wiele niebezpiecznych zjawisk mogących utrudniać codzienne obowiązki, zwłaszcza kierowcom.

Czytaj również: „Z aparatem na tropie dzikiej przyrody”. Jacek Mółka o pasji, cierpliwości i magii Sądecczyzny

PIĄTEK (22.11)

Sytuacja baryczna
Polska znajduje się pod wpływem rozległego obszaru obniżonego ciśnienia z ośrodkami w rejonie Skandynawii, Morza Północnego i Bałkanów. Od południowego zachodu rozbudowuje się klin wyżowy. Pozostajemy w chłodnym powietrzu arktycznym. Ciśnienie rośnie.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Miejscami na południu przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm, wysoko w górach o 10 cm do 15 cm. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C, w rejonach podgórskich od –4°C do 0°C, w Bieszczadach od –6°C do –3°C, wysoko w Beskidach od –9°C do –5°C, na szczytach Tatr około –11°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, w rejonach podgórskich początkowo dość silny i w porywach do 70 km/h, później słabnący i w porywach do 55 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 60-65 km/h, północno-zachodni, lokalnie powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 2°C    
Nowy Sącz: 1°C    
Kielce: 1°C    
Rzeszów: 2°C   
Zakopane: –2°C

SOBOTA (23.11)

Sytuacja baryczna
Od południowego zachodu kraju rozbudowywać się będzie klin wyżu z centrum nad Alpami, jedynie północno-wschodnia część Polski pozostanie jeszcze w zasięgu niżu z ośrodkiem nad Morzem Barentsa. Pozostaniemy jeszcze w chłodnej, arktycznej masie powietrza. Ciśnienie będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Miejscami na południu przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, wysoko w górach o 10 cm. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, w rejonach podgórskich od –3°C do 1°C, wysoko w Beskidach od –7°C do –5°C, na szczytach Tatr około –10°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, miejscami dość silny i w porywach do 55 km/h, zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni, lokalnie powodujący zawieje, a w górach także zamiecie śnieżne.

Kraków: 2°C    
Nowy Sącz: 2°C    
Kielce: 1°C    
Rzeszów: 1°C   
Zakopane: –3°C

NIEDZIELA (24.11)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem zatoki niżu z rejonu Wysp Brytyjskich. Z zachodu ku centrum kraju przemieszczać się będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego, za którym zacznie napływać zdecydowanie cieplejsze powietrze polarne morskie, wypierające chłodną masę powietrza zalegającą przed frontem. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie przeważnie duże. Opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo marznące i powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 0°C na wschodzie do 4°C na zachodzie; w rejonach podgórskich od –1°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni.

Kraków: 3°C    
Nowy Sącz: 3°C    
Kielce: 1°C    
Rzeszów: 0°C   
Zakopane: 1°C

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź