miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

0 151

Marian Ryba, Franciszek Kantor oraz Leszek Konstanty złożyli kwiaty przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich na sądeckim cmentarzu z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Czytaj również: Józef Jarosz otrzymał odznaczenie za ratowanie Żydów!

– Należy pamiętać i pielęgnować pamięć o Żołnierzach Wyklętych. To ważna karta historii naszego kraju. Święto zostało ustanowione, aby upamiętnić żołnierzy antykomunistycznego i niepodległego podziemia – podkreślił w swojej wypowiedzi Marian Ryba, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź