miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Deszcz, podtopienia i przekroczenie stanów ostrzegawczych – II stopień zagrożenia

1 3 596

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że do jutra (31 sierpnia 2021 r.) do godz. 08:00 prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana całkowita suma opadu od 35 mm do 50 mm, lokalnie do 70 mm. Miejscami możliwe są również burze. Prawdopodobieństwo: 80%. Stopień zagrożenia: 2 stopień (w skali 3-stopniowej).

 

Czytaj również: Niebawem zamontują okna w nowej hali sportowej w Marcinkowicach

 

Ponadto, Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie informuje, że do jutra (31 sierpnia 2021 r.) do godz. 12:00 w obszarach występowania prognozowanych intensywnych opadów deszczu, prognozowane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich. Na mniejszych rzekach wzrosty mogą mieć gwałtowny charakter. W miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo i krótkotrwale także alarmowych. Prawdopodobieństwo: 70 %. Stopień zagrożenia: 2 stopień (w skali 3-stopniowej).

 

 

Stan wód w Nowym Sączu na godzinę 08:20:

 • rzeka Dunajec – aktualny stan wody: 246 cm [stan ostrzegawczy: 250 cm / stan alarmowy 380 cm]
 • rzeka Kamienica – aktualny stan wody: 155 cm [stan ostrzegawczy: 200 cm / stan alarmowy: 260 cm]
 • potok Łubinka – aktualny stan wody: 234 cm [stan ostrzegawczy: 300 cm / stan alarmowy 380 cm]

Zwiększono zrzutu wody
W związku z dużymi opadami deszczu i wzrostem poziomu wody w zbiornikach, Zarząd Elektrowni Wodnych w Czchowie i Rożnowie podjął decyzje o zwiększeniu zrzutu wody. 

Wielkość zrzutu:
Zapora w Rożnowie – 400 m3/s  –  od godz. 8.30. Zapora w Rożnowie – 550 m3/s – od godz. 11.00.
Zapora w Czchowie – 650 m3/s  –  od godz. 9.00. Zapora w Czchowie – 800 m3/s – od godz. 11.30

Utrudnienia i uszkodzenia związane z wodą:
 • MIASTO GRYBÓW: wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe i dyżury całodobowe w Urzędzie Miasta Grybów.
 • ŁOSOSINA DOLNA: ogłoszono alarm powodziowy, wprowadzono dyżury całodobowe w Urzędzie Gminy Łososina Dolna. Zalana została droga krajowa nr 75 w Witowicach Dolnych oraz stadion sportowy w Witowicach Dolnych.
 • ŁĄCKO: trwa weryfikacja szkód po intensywnych opadach deszczu, które spowodowały zniszczenia w infrastrukturze drogowej oraz lokalne podtopienia. Działania służb prowadzone są w miejscowościach: Zagorzyn, Łącko, Zarzecze, Brzyna oraz Łazy Brzyńskie.
 • STARY SĄCZ: podtopieniu uległa lokalna droga dojazdowa do ul. Węgierskiej oraz jedno gospodarstwo znajdujące się w pobliżu; w miejscowości Mostki podtopieniu uległo jedno gospodarstwo domowe (zalana piwnica) wraz z drogą dojazdową; potok Bogusławiec w miejscowości Barcice przekracza stan alarmowy; w miejscowości Gaboń woda opadowa z lasu spowodowała zagrożenie podtopieniem dla prywatnego gospodarstwa.
 • ZARZĄD DRÓG WOJEWÓDZKICH poinformował o osunięciu się korpusu drogi wojewódzkiej nr 971 (chodnik i skarpa) na tory PKP odc. 050 km 10+280 – 10+310 (lewa strona drogi) w miejscowości Żegiestów. Wyłączono jeden pas ruchu – występują utrudnienia dla kierowców.
 • TAURON poinformował o braku prądu u 172 odbiorców w gminie Nawojowa pozostaje bez prądu

 

Podmyta droga w Żegiestowie

 

W związku z powyższym proszę o podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych i ostrzegawczych. O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludności i podjętych działaniach proszę informować na bieżąco Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 18 414-16-21, lub po godzinie 15:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP  w Nowym Sączu 47 831-49-11, 47 831-19-12.

fot. Sądeckie DrogiOsp Ksrg Łososina Dolna

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
 1. keisyr pisze

  gdyby była wybudowana Sądeczanka im.św.Braci Kaczyńskich tragedii udałoby się uniknąć !!! Nad dziadem handzlem wisi fatum ginom ludzie pod autobusami i są zalewane posesje bo nie jest wybudowana nowa ekspresowa droga do Krakowa bezpośrednio na grób św.Lecha Kaczyńskiego na Wawelu patrona Polski !!! Ratusz z własnej kieszeni będzie wypłacał chorendalne odszkodowania pokrzywdzonym !! Przy nowym moście w Kurowie im.Marii Kaczyńskiej jakoś nic nie zalało !!

Zostaw odpowiedź