miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dzisiaj będzie lampa! Nawet do 16°C [Analiza]

Prognoza wartości maksymalnej temperatury powietrza w dniu 10 marca 2023 roku na tle warunków wieloletnich (1991-2020)

0 982

Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny marzec można jak na razie (do 8.03), uznać za miesiąc bardzo chłodny termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą -1,2°C (stan na 8.03.2023). Dzisiaj w Nowym Sączu odnotujemy wartości nawet do 16°C. Ocieplenie nie potrwa jednak długo… Na jutro przewidywane są opady śniegu!

Czytaj również: Zamykają ul. Fleislera. Fachowcy wybudują nam nowe rondo

Na podkreślenie zasługuje fakt, że niemalże w całym kraju anomalie były ujemne (wyjątkiem jest północno-wschodni kraniec Polski). Najniższe, przekraczające -2,0°C, notowane były w zachodniej części kraju i wciskając się klinem w kierunku wschodnim. Najniższą wartość anomalii zanotowano w Słubicach (-2,5°C).

W ramach prac testowych, zmierzających do uruchomienia w IMGW-PIB służby klimatologicznej, mającej na celu dostarczanie społeczeństwu informacji o zagrożeniach klimatycznych, podjęto próbę odniesienia prognozowanych na 10 marca warunków termicznych (temperatura maksymalna) na wybranych stacjach synoptycznych do charakterystyk (wartość średnia, kwantyle 5% i 95%) z wielolecia 1991-2020. Tego rodzaju analiza pozwala w łatwy sposób określić stopień wyjątkowości prognozowanych warunków, w tym również, tego jakie jest prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Jeśli spojrzeć na przeciętne (1991-2020) warunki termiczne pod koniec pierwszej dekady marca, to w tym okresie (z wyłączeniem stacji górskich i podgórskich: Kasprowy Wierch, Śnieżka, Zakopane) powinniśmy spodziewać się temperatury maksymalnej od 4,1°C (Suwałki) do 8,8°C (Wrocław). Tymczasem prognozy na 10 marca wskazują, że w południowej Polsce wartości temperatury maksymalnej (TMAX) będą znacznie wyższe niż przeciętnie. Będzie to miało związek z napływem ciepłego powietrza z południa i południowego wschodu. Co ciekawe, zarysuje się znaczny kontrast termiczny między południową a północną częścią kraju z różnicą przekraczającą 15°C.

Na 16 stacjach spodziewać się można temperatury maksymalnej przekraczającej 10°C. Najwyższa wartość TMAX (15°C) wystąpi w Krakowie, a wartości niewiele niższe (14°C) spodziewane są w Raciborzu i Tarnowie. Na 16% (8) stacji wartości dodatniej anomalii TMAX przekroczą 5°C. Najwyższa anomalia jest spodziewana w Krakowie (+7,2°C). W Krakowie, Zakopanem i Sandomierzu wartości TMAX przekroczą (Kraków), lub zbliżą się do kwantyla 95% TMAX z wielolecia.

Z pewnym uproszczeniem można stwierdzić, że tak wysokie wartości TMAX notowane są na tych stacjach przeciętnie raz na 20 lat (prawdopodobieństwo przekroczenia wynoszące 5%).

Porównanie prognozowanych wartości TMAX z modelu ALARO (prognoza z 9.03.2023) z charakterystykami wieloletnimi pozwala stwierdzić, spodziewany kształt pola maksymalnej temperatury powietrza dzieli kraj niemalże idealnie na części: południową (dodatnie anomalie przekraczające lokalnie 8°C) oraz północną (anomalie ujemne z wartościami nawet poniżej -8°C na pojezierzach). Analiza prognozy TMAX w odniesieniu do wartości 95% kwantyla z wielolecia, wskazuje, że jedynie lokalnie w południowej części kraju możemy spodziewać się wartości TMAX występującej rzadziej niż raz na dwadzieścia lat.

Opracowano w Zakładzie Meteorologii, Klimatologii i Ochrony Atmosfery, Centrum Badań i Rozwoju IMGW-PIB

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź