miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Edukacja w dobie pandemii. Efektywne sposoby nauki w domu [Poradnik]

0 2 037

Czas pandemii to wyjątkowa sytuacja dla wszystkich. Najgorzej mają dzieci, które nie do końca rozumieją sytuację, w której się znalazły. Rolą rodzica jest, aby stworzyć w domu warunki jak najbardziej zbliżone do „normalnych”. Jednym z elementów, które mają to umożliwić jest edukacja. W dobie kryzysu nie możemy zapominać, że wiedza to potęgi klucz. Placówki edukacyjne przeszły na system nauki on-line. – Nasza szkoła korzysta z różnorakich rozwiązań komunikacyjnych. Kontakt z rodzicem i uczniem umożliwiają m.in. platformy e-learningowe, WhatsAp, e-dziennik – mówi Paweł Łabuda, dyrektor Szkoły Podstawowej w Świniarsku.

 

Czytaj również: Seniorze! W okresie pandemii odżywiaj się mądrze i zdrowo – KLIK

 

Jeszcze kilka tygodni temu wykorzystanie platform e-learningowych, czy specjalnych aplikacji było w naszych szkołach edukacyjną ciekawostką. Dziś, gdy lekcje zostały zawieszone, wspomagają naszą edukację. Stały się niezbędne – Nasza szkoła stosuje się do wytycznych ministra edukacji – informuje Paweł Łabuda, dyrektor Szkoły Podstawowej w Świniarsku. – Nie mamy negatywnych informacji od uczniów czy rodziców. Sposób komunikacji nauczyciel – rodzic – dziecko przebiega sprawnie i jest oczywiście dostosowany do wieku ucznia. Wykorzystujemy różne platformy komunikacyjne, które w dobie cyfryzacji dostępne są bezpłatnie. Najpopularniejsze to messenger, e-mail, platformy e-learningowe, WhatsAp, e-dziennik. Scenariusze lekcji przygotowywane są z wyprzedzeniem – dodaje Łabuda.

Nauka w domu, jak się do niej przygotować?
Kiedy zaczynasz naukę pamiętaj, że Twój mózg potrzebuje odpowiedniej rozgrzewki. Analogicznym przykładem do powyższego stwierdzenia jest aktywność sportowców. By osiągnąć wysokie końcowe wyniki w danej dyscyplinie muszą wcześniej odpowiednio się przygotować. Naukowcy udowodnili, że nasz mózg również musi nastawić się na naukę. W pierwszym kwadransie pracy nie uzyskamy optymalnego przygotowania do wysiłku intelektualnego.

Proponujemy rodzicom i dzieciom krótką instrukcję jak zorganizować efektywnie naukę:

  • Zorganizuj swoje miejsce pracy w sposób uporządkowany (wyeliminuj wszystkie rozpraszające Cię elementy, np. wyłącz telefon), pamiętaj o dobrym oświetleniu i przewietrzonym pomieszczeniu. Miej na biurku wodę do picia (wszelkiego rodzaju energetyki są szkodliwe), mile widziana smaczna zdrowa przekąska.
  • Zaczynaj naukę o podobnych porach, pamiętając, że najkorzystniejsze są godziny dopołudniowe, oczywiście po dobrze przespanej nocy (minimum 8 godzin snu; szczególnie dla uczniów w wieku szkolnym cenny jest sen przed godziną 24.00).
  • Dla dobrej koncentracji najkorzystniejsze będzie jeżeli zorganizujesz swoją naukę w sposób urozmaicony.
  • Odrabianie zadań najlepiej rozpoczynać od przedmiotów lub zadań o średnim poziomie trudności, przechodząc kolejno do ćwiczeń bardziej zaawansowanych.
  • Decydując jaką przyjąć formę nauki, trzeba pamiętać iż wybór zależy od sposobu, w jaki wiedza będzie przez nauczyciela sprawdzana (jeśli będzie to odpowiedź ustna, wówczas materiał trzeba powtórzyć ustnie, jeśli kontrola wiadomości będzie w formie pisemnej, bardziej skuteczne jest przećwiczenie odpowiedzi pisemnych).
  • Ucząc się w domu należy pamiętać o konieczności robienia przerw (najbardziej efektywnie przebiega praca, jeśli uczymy się około 30-45 minut i robimy krótką 5-10 minutową przerwę).
  • Najszybciej zapamiętujemy w sposób „polisensoryczny”, czyli angażując wszystkie zmysły (patrząc, słuchając, notując, rysując, powtarzając na głos z pamięci zapamiętane informacje, opowiadając komuś o tym, czego się uczymy). Istnieją również specjalne metody, takie jak: mnemotechniki, mapy myśli, które można wykorzystywać dla lepszego zapamiętywania nowych informacji.
  • Bardzo ważne jest, aby pracować systematycznie, to pomoże w utrwaleniu wiedzy, niwelując tym samym powstawanie braków w wiadomościach szkolnych.
  • Rodzice ustalcie z dziećmi jasne reguły obowiązujące w domu dotyczące: podziału obowiązków domowych, w tym odrabiania zadań oraz czasu korzystania z telewizji i komputera.
  • Rodzicom zaleca się monitorowanie samopoczucia dzieci i odnajdywanie równowagi pomiędzy nauką a wypoczynkiem, pamiętajcie aby unikać piętrzenia obciążeń.
  • Rodzice powinni zadbać aby dzieci w przerwie pomiędzy blokami nauki wykonywały ćwiczenia ruchowe poprawiające ogólną kondycję psychofizyczną dzieci  i tym samym usprawniające połączenia mózgowe np. wykonywanie ruchów naprzemiennych, ćwiczenia oddechowe.
  • Rodzice powinni umiejętne mobilizować swoje dzieci do nauki, rozumieć i doceniać ich wysiłek i motywację, ale również wspierać w razie niepowodzeń (sukces niejednokrotnie przychodzi po wielu porażkach).
  • Rodzice powinni pozostawać w zdalnym kontakcie z nauczycielami, wspólnie wypracowywać skuteczne sposoby motywowania i rozwoju dzieci.

Artykuł dedykowany jest rodzicom i dzieciom będący prostą „ściągą” jak zorganizować efektywnie naukę dzieci. Autorkami są wykładowcy Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu i pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Sącz: dr Katarzyna Zwolińska-Mirek, dr Elżbieta Cygnar, mgr Aneta Małecka-Poręba.

Rafał Kmak
współpraca: PWSZ Nowy Sącz
fot.: archiwum

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź