miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Eksperyment chełmiecki zadziałał! Czarne płuca przemówiły do rozsądku

0 857

W największej gminie w Polsce (pod względem ludności, prawie 30 tys. mieszkańców) postanowiono wykonać eksperyment. Otóż przez 2 tygodnie przed budynkiem Urzędu Gminy w Chełmcu (pow. nowosądecki) usytuowane były sztuczne płuca. Ich zadaniem było filtrowanie powietrza, którym na co dzień oddychają mieszkańcy Chełmca oraz usytuowanego nieopodal Nowego Sącza. Jak informują władze gminy eksperyment powiódł się, zwiększyło się zainteresowanie mieszkańców projektami ekologicznymi związanymi z wymianą źródeł ciepła w gospodarstwach domowych.

 

Czytaj również: Prawdziwe cacko na aukcji WOŚP! Motocykl WSK M06 z 1958 roku może być Twój

 

Gmina Chełmiec przyłączyła się do akcji realizowanej w Małopolsce „Zobacz czym oddychasz i zmień to” organizowanej w ramach projektu LIFE pn.: „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”. Przed budynkiem Urzędu Gminy od 5 do 19 stycznia usytuowane były płachty imitujące ludzkie płuca. Czujnik smogu usytuowane w konstrukcji przez większość dni w Chełmcu pokazywał kilkukrotne przekroczenia normy zanieczyszczenia powietrza. 

Płuca oczywiście były czarne. To nam uświadomiło, jaka jest skala problemu i czym oddychamy w regionie. Po akcji mieliśmy liczne telefony ws. rządowego programu Czyste Powietrze. Mamy listę dotyczącą dofinansowania do wymiany pieców na pelletowy i dotyczącą odnawialnych źródeł energii – informuje Dorota Hasior, ekodoradca gminy Chełmiec na antenie Radia Kraków.

Zdjęcie wykonane 5 stycznia 2021 roku
Zdjęcie wykonane 18 stycznia 2021 r.

 

fot.: miastoNS.pl | Gmina Chełmiec ,,Bez Picu”

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź