miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Igrzyska Europejskie nadchodzą! Spotkanie na szczycie z Sekretarzem Stanu, Andrzejem Gutem Mostowym w Krakowie

Gospodarzem spotkania Witold Kozłowski, marszałek Małopolski

0 618

W Krakowie przedstawiono stan przygotowań do Igrzysk Europejskich, których gospodarzem w 2023 roku będzie Kraków i Małopolska. W rozmowach uczestniczył Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. sportu i kultury fizycznej oraz eksperci z obszaru organizacji, infrastruktury, bezpieczeństwa i hospitality tego wielkiego przedsięwzięcia. Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentował marszałek Witold Kozłowski.

 

Czytaj również: Wbrew stereotypom postanowił pomagać innym. Łukasz Pławecki założył Fundację „Halny Niesie Zdrowie” – będą pomagać mieszkańcom Sądecczyzny

 

Minister Kamil Bortniczuk potwierdził, że w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz w Ministerstwie Infrastruktury powstają dwa programy dedykowane inwestycjom i przedsięwzięciom bezpośrednio związanym z Igrzyskami Europejskimi.

Eksperci współpracujący z urzędem marszałkowskim szczegółowo przedstawili analizy dotychczasowych przygotowań, plan działań, a także określili potrzeby regionu w obszarze sportowym, infrastrukturalnym, hospitality i bezpieczeństwa. Omówiono, także znaczenie wolontariatu w organizacji Igrzysk.

Po spotkaniu marszałek Witold Kozłowski podkreślił, że rozmowy miały jeden cel: przedstawienie szczegółowych informacji dotyczących stanu przygotowań Małopolski i Krakowa do Igrzysk.

Rozmowy w sprawie porozumienia pomiędzy miastem, a stroną rządową w ciągu ostatnich kilku tygodni zdecydowanie przyspieszyły. Stało się to dzięki Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz Ministerstwu Aktywów Państwowych. Wszystkie sprawy, które były opóźnione w najbliższych tygodniach zostaną rozwiązane. Specjalna ustawa określi zakres niezbędnych prac i powoła spółkę do organizacji Igrzysk Europejskich. To, co dotychczas wykonały samorządy Krakowa i Małopolski jest imponujące. Igrzyska na pewno się odbędą i to na poziomie, z którego wszyscy będziemy dumni. Uda się spełnić oczekiwania Krakowa, choć zawsze mogą być one większe jeżeli chodzi o infrastrukturę sportowo-transportową. Zastrzyk wieluset milionów złotych będzie ogromnym wsparciem dla gospodarki regionu oraz dużą pomocą przy wychodzeniu na prostą po wyhamowaniu spowodowanym pandemią – podkreślił Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

 

 

Głównym celem spotkania było przedstawienie raportu dotyczącego wszystkich podjętych działań w sprawie Igrzysk Europejskich. Na spotkaniu byli obecni nasi eksperci, którzy zajmują się obszarami bezpieczeństwa, infrastruktury czy hospitality. Rozmawialiśmy także z pełnomocnikiem Krakowa i naszymi pracownikami z urzędu. Chcemy wspólnie zrealizować wiele projektów przy okazji tego dużego sportowego wydarzenia – mówił marszałek Witold Kozłowski.

Marszałek Witold Kozłowski przypomniał także, że samorząd województwa podpisał z 18 rektorami porozumienia o współpracy.

Tworząc Radę Naukową ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski zdecydowaliśmy się na długofalową współpracę z małopolskimi uczelniami. Współpraca ta przełoży się m.in. na działania w obszarze wolontariatu podczas Igrzysk. Studenci, którzy biegle porozumiewają się w języku angielskim będą niezwykle pożądani podczas obsługi gości z zagranicy – dodał marszałek.

Dzisiejsze spotkanie podsumowało, to wszystko, co udało się nam dotychczas osiągnąć. To nam pozwoli na przestrzeni kilku tygodni wejść na wyższy etap czysto organizacyjny z Krakowem i Małopolską, czyli zakończyć negocjacje i przejść do organizacji wydarzenia. Wielokrotnie spotykałem się z wiceprezydentem Krakowa Jerzym Muzykiem i pełnomocnikiem prezydenta Januszem Koziołem, ale najlepiej byłoby podpisać umowę host city z miastem i województwem przy udziale premiera Mateusza Morawieckiego. Jesteśmy umówieni z miastem co do inwestycji sportowych i infrastrukturalnych, niezbędnych do organizacji Igrzysk Europejskich. Od początku 2022 roku intensywnie ruszamy z przygotowaniami do organizacji zawodów, by wszyscy Małopolanie i Polacy byli dumni, jak dobrze udało się nam zrealizować największą imprezę sportową w historii naszego kraju – mówił po spotkaniu minister Kamil Bortniczuk.

źródło i fot.: malopolska.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź