miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jaka pogoda w weekend? Synoptyczna prognoza na 20-22 stycznia

0 699

Najbliższy weekend przyniesie iście zimową aurę. W całej Polsce występować będą okresami intensywne opady śniegu, zrobi się zdecydowanie chłodniej niż było w ciągu tygodnia, a porywisty wiatr powodować będzie lokalnie zawieje śnieżne. Nieco spokojniejsza pogoda w niedzielę. W Nowym Sączu i na Sądecczyźnie prognozowane jest całkowite zachmurzenie, połączone z lokalnymi opadami śniegu. Temperatura oscylować będzie w okolicach 0°C. W nocy od –1°C do –5°C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Czytaj również: Olbrzymia kałuża paraliżuje część Nowego Sącza. Mieszkańcy są wściekli

W ciągu piątkowego dnia opady śniegu występować będą na obszarze Małopolski, Podkarpacia i południowej Lubelszczyzny. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Bieszczadach do 12 cm. W nocy strefa opadów obejmie całą południowo-wschodnią część kraju i tam przyrost pokrywy będzie wynosił od 10 do 15 cm, lokalnie w górach do 17 cm. W sobotę opady śniegu obejmą niemal cały kraj, najmniej intensywne będą w Polsce wschodniej i północno-zachodniej. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 15 cm miejscami od Śląska po Mazury. W nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę strefa odsunie się na zachód, same opady będą już mniej intensywne, a pokrywa śnieżna zwiększy swą grubość o 5 cm do 8 cm na zachodzie kraju.

PIĄTEK (20 stycznia)

Sytuacja baryczna
Krańce południowe i południowo-wschodnie Polski będą w zasięgu niżu znad Rumunii. Północny zachód będzie na skraju niżu znad Skandynawii. Pozostała część kraju znajdzie się w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Utrzyma się nad nami chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie wzrośnie.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu, miejscami deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami na południu i wschodzie regionu o 8 do 10 cm. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C, w rejonach podgórskich od –3°C do –1°C, wysoko w Beskidach oraz na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od –6°C do –4°C, na szczytach Tatr około –9°C. Wiatr słaby, po południu umiarkowany, północny i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, po południu okresami dość silny i w porywach do 60 km/h, północny i północno-wschodni; mogący powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 0°C
Nowy Sącz: 0°C
Kielce: 0°C
Rzeszów: 1°C
Zakopane: –2°C

SOBOTA (21 stycznia)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu płytkiego niżu przemieszczającego się znad Rumunii nad południową część kraju. Na wschodzie i w centrum zaznaczy się strefa związanego z niżem układu frontów atmosferycznych. Zachód Polski pozostanie w chłodnym powietrzu polarnym morskim, nad wschodnią część Polski napłynie cieplejsza masa powietrza. Wystąpią wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże, po południu od wschodu większe przejaśnienia. Opady śniegu, zanikające po południu. Temperatura maksymalna od –3°C do –1°C, w rejonach podgórskich od –6°C do –3°C, wysoko w Beskidach od –8°C do –6°C, na szczytach Tatr około –9°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni i zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północny skręcający na zachodni, mogący powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: –1°C
Nowy Sącz: –2°C
Kielce: –1°C
Rzeszów: –1°C
Zakopane: –5°C

NIEDZIELA (22 stycznia)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia, w chłodnym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie będzie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, okresowo duże. Słabe i zanikające opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C, w rejonach podgórskich około –3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie północno-wschodni.

Kraków: 0°C
Nowy Sącz: 0°C
Kielce: 0°C
Rzeszów: 0°C
Zakopane: –3°C

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź