miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jerzyki z Marcinkowic na podium Rajdu Szlakami Żołnierzy

0 355

Patrol uczniów klas mundurowym JERZYKI z Zespołu Szkół z Marcinkowic uczestniczył w XI Rajdzie Szlakami Żołnierzy 1. PSP AK w Beskidzie Sądeckim. Celem spotkania była m.in. nauka najnowszej historii przez różne formy edukacji: rajd pieszy, konkurs wiedzy, sprawdzenie sprawności fizycznej, sprawdzenie umiejętności i wiedzy o pierwszej pomocy przyrodniczej oraz geograficznej.

 

Czytaj również: Wdowa z Trzetrzewiny wdzięczna za pomoc. Jej nowy dom nabiera kształtów

 

Ponadto uczestnicy poznali historię walk wrześniowych z 1939 roku, trasy kurierskie, przerzutowe i łącznościowe ZWZ AK z lat 1939 – 1944 oraz dzieje niepodległościowe podziemia zbrojnego z lat 1939–1945 na terenie Beskidu Sądeckiego.
 
– Młodzież uczestniczyła w niezapomnianej lekcji żywej historii z elementami gry terenowej. Przemierzyła ponad 40 kilometrów szlakami i ścieżkami, uczestnicząc w inscenizacjach i rekonstrukcjach, podziwiając piękno przyrody na szlakach prowadzących między innymi przez Wietrzne Dziury, Wielką Roztokę, Halę Konieczną, obok Pomnika Partyzanckiego, most na Suchą Strugę, Cyrlę czy Makowicę – mówi Iwona Sikorska, dyrektor ZS w Marcinkowicach.
 
Patrol „Jerzyki” z ZS Marcinkowice zajął II miejsce w Rajdzie. Głównymi organizatorami Rajdu byli: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułk Strzelców Podhalańskich oraz gmina Rytro.

 

 

Fot, źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

 

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź