miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jest pięknie! Zakończyła się odbudowa wieży zamku w Melsztynie

0 720

Zakończyła się trwająca od 2018 roku odbudowa wieży średniowiecznego zamku w Melsztynie (Małopolskie). Przedsięwzięcie o łącznej wartości ponad 5 mln zł realizowała w sześciu etapach gmina Zakliczyn przy wsparciu środków z budżetów państwa i województwa. Kondygnacji w sumie jest pięć i z każdego poziomu wieży podziwiać można piękne krajobrazy doliny Dunajca i Pogórza, Beskidu Sądeckiego i Wyspowego, a przy dobrej widoczności zobaczyć również szczyty Tatr powiedział burmistrz Dawid Chrobak.

Czytaj również: Przed nami huczne urodziny! Mystków ma 700 lat

Jak poinformował burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak, cała inwestycja realizowana w latach 2018-23 (łącznie z rozpoczęciem odtwarzania przypory) kosztowała ponad 5 mln zł. Dofinansowanie rządowe wyniosło 3,5 mln zł, czyli 70 proc. wartości inwestycji, z budżetu gminy wydatkowano kwotę 1,4 mln zł, a 150 tys. zł przekazało województwo małopolskie.

Zakończony właśnie szósty, ostatni etap przedsięwzięcia dotyczył podniesienia murów do poziomu 20 metrów oraz zamknięcia konstrukcji dachem. Wieża ostatecznie ma 28 metrów wysokości. Koszt tych prac wyniósł blisko 1,5 mln zł, z czego przeszło milion złotych stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Kondygnacji w sumie jest pięć i z każdego poziomu wieży podziwiać można piękne krajobrazy doliny Dunajca i Pogórza, Beskidu Sądeckiego i Wyspowego, a przy dobrej widoczności zobaczyć również szczyty Tatr” – powiedział burmistrz Chrobak.

Według jego zapowiedzi, nadal kontynuowane będzie odtwarzanie przypory wieży zamku, która będzie miała cztery kondygnacje i również będzie udostępniona dla turystów.

Gmina Zakliczyn stała się właścicielem terenu z zamkiem w Melsztynie w maju 2022 roku. Burmistrz podpisał wtedy akt notarialny o zamianie nieruchomości z nadleśnictwami Brzesko i Gromnik. W planach jest także dalsze zagospodarowywanie tych terenów.

Średniowieczny zamek Spycymirów w Melsztynie był ongiś największym zamkiem w dolinie Dunajca i Popradu. Nazwa zamku jak i samej miejscowości pochodzi prawdopodobnie od położonych u jego stóp młynów (niem. Mellstein – kamień młyński).

Źródło: PAP, autor: Rafał Grzyb
Fot.: M. Przeklasa

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź