miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Już jutro otwarcie wizjonerskiej biblioteki! Spektakularna grań na Sądecczyźnie [Zdjęcia]

0 2 756

Z biblioteki w Przysietnicy pod Starym Sączem mieszkańcy wypożyczą książki wypożyczą już jutro. – Spadziste dachy – o różnej skali wielkości – mają przypominać góry – mówią architekci. – Inspiracją wcale nie była kwiecista opowieść albo jakieś odległe wątki; nie to miejsce, nie ten kontekst. Projektując budynek, mieliśmy świadomość, że to obiekt użyteczności publicznej, który będzie bardzo ważny dla lokalnej społeczności – opowiada Wojciech Świątek z grupy 55Architekci (projekt powstał w tej pracowni), czytamy w gazecie wyborczej.

 

Czytaj również: Drogi krajowe w gminie Chełmiec z nowym doświetleniem

 

– Struktura nawiązuje do krajobrazu, obiekt jest podzielony na trzy części, a jego spadziste dachy – o różnej skali wielkości – mają przypominać góry. Jest tu i zwykły tynk, drewno i szkło, które sprawia, że budynek wydaje się przewiewny.

Biblioteka w Przysietnicy jest jedną z czterech filii Powiatowej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu. Koszt budowy obiektu to ponad 3,6 mln zł – część to środki unijne, a część dołożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa).

 

 

Nowa biblioteka powstała na miejscu dawnego wiejskiego domu kultury, w którym przez wiele lat spotykała się lokalna społeczność. Tutaj było kino obwoźne, odbywały się przedstawienia teatralne, po sąsiedzku była straż pożarna – opowiada Monika Jackowicz-Nowak, dyrektorka starosądeckiej biblioteki w wyborczej.pl – Na każdym etapie budowy obiektu towarzyszyli nam mieszkańcy Przysietnicy, więc nie mam wątpliwości, że biblioteka już jest dla nich jednym z ważniejszych miejscem w okolicy.

To duży obiekt – jest sala wielofunkcyjna, wypożyczalnia na dorosłych i dzieci, mieszczą się w nim stanowiska komputerowe. Przygotowano również antresolę do pracy cichej. Księgozbiór liczy 15 tysięcy egzemplarzy.

Nowe biblioteki Starego Sącza
Starosądecka biblioteka realizuje program modernizacji i budowy nowych obiektów od kilku lat. Pierwsza była filia w Barcicach (2012 rok), potem zbudowano bibliotekę w Gołkowicach Dolnych (2015) i Starym Sączu (2018).

Oficjalne otwarcie biblioteki w Przysietnicy już 7 stycznia.

fot. Rafał Kamiński (UM Starego Sącza)
źródło: gazeta wyborcza

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź