Kolejne czujniki powietrza pojawią się na Sądecczyźnie!
Na terenie gminy Korzenna i gminy Grybów zostaną zainstalowane urządzenia do pomiaru jakości powietrza. To już kolejne czujniki na ziemi Sądeckiej, które będą mierzyć stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Urządzenia te pojawią się w ramach kampanii „Przyłącz się – liczy się każdy oddech”.
Czytaj również: W Wojnarowej powstanie plaża, kąpielisko i arboretum? [Wizualizacje]
Kampania „Przyłącz się – liczy się każdy oddech” realizowana jest przez Polską Spółkę Gazownictwa oraz Fundację PGNiG im. I. Łukasiewicza. W akcję prowadzoną w ramach tej kampanii włączyły się dwie gminy ze Sądecczyzny: Korzenna oraz Grybów. – Będziemy publicznie eksponować wyniki pomiarów, by zachęcać mieszkańców do korzystania z paliwa przyjaznego środowisku – deklarował wczoraj (3 lutego) podczas spotkania Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna.
Urządzenia, które pojawią się w gminach w najbliższym czasie pozwolą na bieżąco monitorować jakość powietrza w szczególności pod kątem stężenia w powietrzu pyłów PM10 i PM2,5, które są głównym składnikiem smogu. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy dopuszczalne normy są przekraczane i przebywanie na zanieczyszczonym terenie może mieć poważne skutki dla zdrowia. Warto zaznaczyć, że podobnie jak w przypadki innych, zainstalowanych czujników, wyniki pochodzące z pomiarów będą ogólnie dostępne i prezentowane na elektronicznej tablicy oraz w Internecie.
Marian Żołyniak, p.o. Prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa zadeklarował zaangażowanie inwestycyjne spółki w rozbudowę sieci gazowej i zwrócił uwagę na konieczność wykorzystania nieczynnych przyłączy, które są także na terenie gminy Korzenna. Zaznaczył także, że spółka będzie wspierać ponowne uruchomienie sieci bez dodatkowych kosztowych.
Na drugie dno sprawy zwrócił jednak uwagę Józef Mokrzycki, który w latach 90. pełnił funkcję Wójta Gminy Korzenna i zgazyfikował ją w ponad 90%. – To nie sieć dystrybucji jest kluczem do rozwiązania problemu – mówił. W jego opinii podstawową sprawą są koszty paliwa, o czym świadczy fakt, że budynki są wyposażone w sieć gazową, a budynki ogrzewane są wciąż paliwem tańszym. Gaz wówczas wykorzystywany jest tylko jako sposób na tanie i szybkie gotowanie.
Diagnozę tę potwierdzali także potencjalni użytkownicy gazu, pytając o koszty podłączenia do sieci, tempo realizacji takiej usługi i koszty ogrzewania domów. W kuluarach komentowano, że ponad 1800 zł za podłączenie do sieci i 600-700 zł miesięcznie za ogrzewanie domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, to wciąż na tyle wysokie koszty, że stanowią dla wielu barierę nie do przejścia.
Akcja „Przyłącz się – liczy się każdy oddech” realizowana jest we współpracy z Polską Federacją Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP. Jej główny cel to zwrócenie uwagi na problem jakości powietrza i zachęcanie do korzystania z ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny.
Opr. MK
Źródło: UG Korzenna
Fot.: UG Korzenna, ZS w Koniuszowej