miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kolejny dzień ze znacznym przyrostem nowych przypadków koronawirusa na Sądecczyźnie! Od soboty czerwona strefa?! [Raport 15.10.2020]

0 2 147

Wojewódzka Stacja Sanitarono-Epidemiologiczna w Krakowie poinformowała o nowych infekcjach koronawirusem w Małopolsce. Przy tak dynamicznym wzroście nowych zakażeń w przeciągu ostatnich 14 dni na Sądecczyźnie (177 przypadków w Nowym Sączu i 354 w powiecie nowosądeckim) Ministerstwo Zdrowia poinformuje dzisiaj, że jesteśmy w czerwonej strefie. W naszym regionie sytuacja przedstawia się następująco: aktywne zakażenia Nowy Sącz: 192 (+41), Gmina Chełmiec: 63 (+10), Gmina Gródek n/Dunajcem: 10, Gmina Grybów: 29 (+1), Gmina Kamionka Wielka: 40 (+3), Gmina Korzenna: 18 (+3), Gmina Krynica-Zdrój: 37, Gmina Łabowa: 17, Gmina Łącko: 31 (+6), Gmina Łososina Dolna: 20 (+4), Gmina Muszyna: 23, Gmina Nawojowa: 20 (+2), Gmina Piwniczna-Zdrój: 8 (+1), Gmina Podegrodzie: 28 (+5), Gmina Rytro 11 (+2), Gmina Stary Sącz: 68 (+8). W Polsce aktualnie mamy 149 903 (+8099) potwierdzonych przypadków, z czego 3 311 (+94) osób zmarło. Wyzdrowiało 85 588 (+1741).

 

Czytaj również: Punkty gastronomiczne ze skróconym czasem funkcjonowanie! Ograniczenia również na weselach

 

– Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 1 305 osób – z Krakowa (540 osób), powiatu krakowskiego (99 osób), miechowskiego (57 osób), nowotarskiego (54 osoby), myślenickiego (52 osoby), tatrzańskiego (51 osób), nowosądeckiego (46 osób), wielickiego (45 osób), z Nowego Sącza oraz powiatu wadowickiego (po 43 osoby), powiatu suskiego (42 osoby), limanowskiego (33 osoby), z Tarnowa (31 osób), powiatów: oświęcimskiego oraz gorlickiego (po 30 osób), tarnowskiego (26 osób), olkuskiego (20 osób), brzeskiego (19 osób), bocheńskiego (15 osób), dąbrowskiego (11 osób), chrzanowskiego (10 osób) oraz proszowickiego (8 osób). Aktualnie 41 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu dwóch przypadków z raportu zbiorczego oraz jednego przypadku z raportu zgonów i ozdrowieńców. Raporty skorygowano. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 19 716 osób poinformował dzisiaj Sanepid.

 

 

 

Cała Polska w żółtej strefie!
Od 10 października (sobota) cała Polska znajduje się w strefie żółtej; w całym kraju obowiązuje zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej; w lokalach gastronomicznych obowiązują dodatkowe restrykcje; została zwiększona liczba łóżek w szpitalach. Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie zapewniło, że dalsze działania będą dostosowane do aktualnej sytuacji.

 

 

Nowy Sącz i powiat w czerwonej strefie?
Czerwona strefa obejmuje miasta i powiaty, w których ilość nowych zachorowań jest większa, niż 12 osób na 10 tys. mieszkańców. Jakie obostrzenia są w czerwonej strefie, jakich zasad muszą przestrzegać mieszkańcy?

Jakie czekają nas obostrzenia, gdy wejdziemy w czerwoną strefę? 

  • W czerwonej strefie zakazana jest organizacja kongresów i targów niezależnie od tego, czy są one organizowane na świeżym powietrzu, czy w obiekcie targowo-kongresowym (czyli w przestrzeni zamkniętej).
  • Wydarzenia sportowe w czerwonej strefie – zarówno te, które odbywają się na stadionach i boiskach (np. mecze piłki nożnej), jak i na polach golfowych, torach wyścigowych, na basenach, klubach fitness czy kortach tenisowych mogą odbywać się wyłącznie bez udziału publiczności.
  • W strefie czerwonej obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń kulturalnych (takich jak koncerty czy spektakle) – zakaz ten dotyczy zarówno wydarzeń odbywających się w pomieszczeniach, jak i w obiektach sportowych (również tych na otwartej przestrzeni), a także wydarzeń na świeżym powietrzu.
  • W lokalach gastronomicznych znajdujących się w czerwonej strefie klienci, zarówno w ogródku, jak i w sali, muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje, zakryte usta i nos musi mieć również obsługa. Obowiązuje limit 1 osoby na 4 mkw, a prowadzenie działalności możliwe jest od 6 do 22. Ograniczenie to nie obowiązuje w przypadku usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
  • W aquaparkach i na basenach w strefie czerwonej dopuszczalne jest 75 proc. obłożenia obiektu. Z kolei w siłowniach, klubach i centrach fitness obowiązuje limit 1 osoby na 10 m kw.
  • W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz działalności obiektów takich jak wesołe miasteczko, park rozrywki lub park rekreacyjny – nie ma przy tym znaczenia wielkość obiektu.
  • Kina w czerwonej strefie mogą działać, a obowiązuje limit 25 proc. obłożenia obiektu – widzowie muszą mieć zasłonięte usta i nos i siedzieć w odstępie co najmniej 1,5 m.
  • W tej kwestii zasady w strefie czerwonej są identyczne, jak w pozostałych strefach: warunkiem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego lub leczenia uzdrowiskowego (również dzieci) jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu.
  • Zgromadzenia w strefie czerwonej mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 150 osób, a uczestnicy zachowują dystans 1,5 m i zakrywają usta i nos.
  • Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, a uczestnicy muszą mieć zakryte usta i nos (z wyjątkiem osób sprawujących kult). Jeśli odbywa się na zewnątrz, trzeba zachować 1,5 m dystansu od innych osób i zakrywać usta oraz nos.
  • Wesela i inne uroczystości rodzinne mogą się odbywać pod warunkiem, że uczestniczy w nich nie więcej, niż 50 osób (z wyjątkiem obsługi).
  • W pojazdach transportu publicznego w strefie czerwonej zajęte może być 50 proc, miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących, określonych w dokumentacji technicznej danego pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu niezajętych co najmniej 50 proc. miejsc siedzących. Pasażerowie muszą mieć zakryte usta i nos.
  • W strefie czerwonej zakupy można robić wyłącznie w maseczce, istnieje również obowiązek stosowania środków do dezynfekcji rąk lub założenia rękawiczek ochronnych.
  • Podobnie jak w innych strefach, w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu w lokalu może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. W trakcie zabiegu obsługa i klient muszą mieć zasłonięte usta i nos.

 

Zakażenia na przestrzeni ostatnich 14 dni w Nowym Sączu

15 października – 43 przypadki
14 października – 26 przypadków

13 października – 17 przypadków
12 października – 5 przypadków

11 października – 14 przypadków
10 października – 20 przypadków

9 października – 14 przypadków
8 października – 10 przypadków

7 października – 5 przypadków
6 października –
 11 przypadków
5 października – 2 przypadki
4 października – 2 przypadki

3 października – 3 przypadki
2 października – 5 przypadków

Łącznie: 177 nowych, potwierdzonych przypadków w Nowym Sączu

 

Zakażenia na przestrzeni ostatnich 14 dni w powiecie nowosądeckim

15 października – 46 przypadków
14 października – 53 przypadki

13 października – 33 przypadków
12 października – 28 przypadków

11 października – 35 przypadków
10 października – 28 przypadków

9 października – 32 przypadki
8 października – 29 przypadków

7 października – 15 przypadków
6 października –
13 przypadków
5 października – 8 przypadków
4 października –
8 przypadków
3 października – 8 przypadków
2 października – 18 przypadków

Łącznie: 354 nowe, potwierdzone przypadki w powiecie nowosądeckim

 

 

Informujemy również o 325 ozdrowieńcach z naszego województwa – z powiatu myślenickiego (130 osób), z Krakowa (86 osób), z powiatu nowotarskiego (26 osób), powiatów: suskiego oraz krakowskiego (po 18 osób), brzeskiego (9 osób), oświęcimskiego (7 osób), chrzanowskiego (6 osób), wadowickiego (5 osób), powiatów: limanowskiego, wielickiego oraz olkuskiego (po 4 osoby), gorlickiego oraz miechowskiego (po 3 osoby) i dąbrowskiego (2 osoby). W sumie w Małopolsce mamy 11 715 ozdrowieńców.

Na Sądecczyźnie 2 397 osób na kwarantannach
W Nowym Sączu na dzień 15 października mamy 191 osób aktywnych, zainfekowanych koronawirusem. W powiecie nowosądeckim jest to natomiast 423 aktywnych przypadków koronawirusa. Na godzinę 9:30 w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim 1591 osób przebywało na kwarantannie z polecenia Sanepidu (miasto – 461, powiat – 1130), 45 osób przebywało na tzw. kwarantannie granicznej (miasto – 26, powiat – 19) oraz 761 osób było objętych nadzorem epidemiologicznym (miasto – 397, powiat – 364).

 

 

 

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ – KLIK

 

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Wkrótce rozprzestrzenił się na całe Chiny. Łącznie zakaziło się tam nim ponad 84 tys. osób, zmarło ponad 4,6 tys.

 

Niestety musimy również poinformować o śmierci 11 osób w wieku od 65 do 88 lat z Nowego Sącza oraz powiatu oświęcimskiego (po 2 osoby), z Krakowa oraz powiatów: suskiego, wadowickiego, bocheńskiego, nowosądeckiego, proszowickiego oraz krakowskiego (po 1 osobie). Wszystkie miały choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi
281.

 

 

Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach.

 
Źródło informacji: WSSE w Krakowie

fot. MUW, Agencja Gazeta (ilustracyjne)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź