miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kolejny most nad Dunajcem! Symboliczne wbicie łopaty w Kurowie

0 949

Rozpoczęła się długo oczekiwana inwestycja związana z ulepszeniem infrastruktury drogowej łączącej Nowy Sącz z Brzeskiem. Dzisiaj (26 lipca) symbolicznie rozpoczęto budowę mostu nad Dunajcem w miejscowości Kurów (gm. Chełmiec). Wartość prac sięga prawie 200 mln złotych.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Będą opóźnienia w przebudowie wiaduktu nad ul. Zieloną [ZDJĘCIA]

 

Polsko-węgierskie konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex i Hódmezővásárhelyi Útépitő Korlátolt Felelősségű rozpoczęło budowę nowego mostu na Dunajcu w Kurowie, na odcinku drogi krajowej nr 75 pomiędzy Nowym Sączem, a Brzeskiem.

 

 

– Droga krajowa nr 75, czyli Sądeczanka, przez lata nie mogła doczekać się przebudowy. Kierowcy narzekali na to, że ta droga jest niebezpieczna. Szczególne zagrożenie stanowił most w Kurowie. Dzięki aktualizacji Programu Budowy Dróg Krajowych przez obecny rząd możemy dzisiaj przystąpić do budowy mostu na Dunajcu w Kurowie. To ważny dzień dla każdego, komu zależy na walce z wykluczeniem komunikacyjnym Sądecczyzny – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas rozpoczęcia budowy.

Inwestycja ma zostać ukończona w ciągu 25 miesięcy od daty zawarcia umowy (do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe od 15 grudnia do 15 marca). Koszt nowej przeprawy to 189 mln zł. Nowy most na Dunajcu o długości 602 m i szerokości 17 m zaprojektowany został jako obiekt typu extradosed (połączenie konstrukcji wantowej z belkową sprężoną). Największym takim obiektem w Polsce jest most na Wiśle w Kwidzynie (808,4 m dł.).

 

 

– Dokładamy wszelkich starań, aby infrastruktura drogowa w Małopolsce była coraz lepsza. Przedsięwzięcie to poprawi bezpieczeństwo kierowców i ułatwi podróż w tej części Małopolski, a szczególnie w kierunku Sądecczyzny – podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Most w Kurowie powstanie poniżej starego obiektu i będzie dłuższy od dotychczasowej przeprawy o 200 m. W ramach inwestycji DK75 zostanie rozbudowana do klasy GP. Na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. W przyszłości możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem.

Inwestycja obejmie ponadto przebudowę skrzyżowania DK75 z drogą gminną oraz budowę parkingu z miejscem ważenia pojazdów, konstrukcji oporowych, zatok autobusowych, ekranów akustycznych, ciągów pieszo-rowerowych, dróg serwisowych i kanalizacji. Po oddaniu do ruchu nowego mostu dotychczasowy obiekt zostanie rozebrany. Przyczółek starego mostu zostanie zaadaptowany na potrzeby punktu widokowego, podano także.

Opr. Rafał Kmak
fot. UMWM

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź