miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kolejny odkryty skarb! Tym razem 220 denarów króla Jagiełły

0 2 462

Członkowie Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny odkryli skarb 220 monet z XV wieku. Dokładna lokalizacja ich odkrycia została utajniona.

 

Czytaj również: DPS w Klęczanach: domowe posiłki i profesjonalna rehabilitacja

Udało nam się znaleźć ponad dwieście doskonale zachowanych srebrnych monet, tak zwanych denarów koronnych Władysława Jagiełły. To wyjątkowa sprawa, bo wszystkie były schowane w glinianym dzbanku i zachowały się w doskonałym stanie – powiedział dla portalu sadeczanin prezes SHES Stanisław Pustułka.

Do odkrycia skarbu doszło kilka dni temu, jednak ze względu na jego rangę miejsce odkrycia jak i samo znalezisko musieli zweryfikować wcześniej archeolodzy. Zdecydowano mimo to objąć tajemnicą dokładnie miejsce odkrycia skarbu. Ma to zabezpieczyć to miejsce przed osobami o nieczystych intencjach.

Nie jest to pierwszy raz kiedy członkowie Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny mogą pochwalić się niezwykłym odkryciem sprzed setek lat. Niespełna rok temu, na wzgórzu zamkowym w Nowym Sączu odkryli m.in. skarb srebrnych wyrobów, a dokładniej 103 elementy zabytkowej zastawy. Tym razem w trakcie poszukiwań na swoim pozwoleniu na terenie Starego Sącza znaleźli aż 220 srebrnych monet, są to denary wybite w XV wieku za czasów króla Jagiełły.

Monety pierwotnie były zdeponowane w glinianym naczyniu, zostały więc w zamyślę ukryte przez kogoś. Kim była osoba która zakopała ten mały „majątek”? Na takie pytania na ogół bardzo trudno znaleźć odpowiedź.

Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny i odkryty przez nich skarb
Odkrywcy skarbu mają nadzieję że skarb trafi do lokalnego muzeum w Starym Sączu – ta decyzja jednak pozostaje w rękach konserwatora zabytków. Członkowie Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny nie próżnują, już wkrótce planują kolejne poszukiwania. Detektoryści chcą sprawdzić hałdy ziemi, które pochodzą z budowy nowej drogi z okolic tzw. Starego Wygonu‚ w Starym Sączu. Niegdyś miał tamtędy biec stary kupiecki trakt, więc pasjonaci mają nadzieje związane z tą eksploracją. 

źródło: sadeczanin.info, zwiadowcahistorii
fot.: SHES

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź