miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Koniec nakazu noszenia maseczki! Fitness, kina i teatry w nowym reżimie sanitarnym! Kolejny etap odmrażania gospodarki

0 1 705

Od 6 czerwca działalność będą mogły wznowić m. in. kluby fitness, kina i teatry w nowym reżimie sanitarnym – powiedział w trakcie konferencji premier Mateusz Morawiecki. Jak wynika z prezentacji KRPM, otwarte mają zostać siłownie, sale zabaw, baseny, parki rozrywki, kluby fitness, kina, opery, teatry i balet. Zniesiono również nakaz noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu.

 

Czytaj również: Łagodzenie obostrzeń spowodowanych koronawirusem!
Kursy MPK w niedzielę i święta wg starego rozkładu jazdy – KLIK

 

Koniec maseczek
Noszenie maseczek będzie konieczne w komunikacji miejskiej i zamkniętych przestrzeniach, ale już nie “na świeżym powietrzu”. Usta i nos trzeba więc będzie zakryć w tramwaju, urzędzie czy sklepie. Na ulicy czy w parku natomiast można będzie chodzić bez maseczki. Zniesienie nakazu noszenia maseczki na świeżym powietrzu wchodzi z dniem 30 maja (sobota).

Od soboty zniesione zostaną limity osób w sklepach i w restauracjach
Od 30 maja zdejmujemy limity w handlu. To ważny dzień dla wszystkich handlowców, w sklepach nie będą obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni sklepu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej (27 maja) konferencji. – Podobne ograniczenia przestają obowiązywać również w gastronomii, przy czym cały czas przypominam o maseczkach. Przy doprowadzeniu do stołu, czy wyjściu do toalety maseczki obowiązują – dodał. W gastronomii wciąż obowiązywać będzie dystans dwóch metrów pomiędzy stolikami.

Od 6 czerwca działalność będą mogły wznowić m. in. kluby fitness, kina i teatry w nowym reżimie sanitarnym. Od 30 maja można także organizować koncerty plenerowe do 150 osób. – 6 czerwca, zdejmujemy też ograniczenia ze wszystkich branż, sektorów gospodarczych, w których obowiązywały restrykcje. Tutaj instytucje kultury jak kina, teatry, ale także obiekty rekreacyjno-sportowe, siłownie, baseny, solaria czy salony masażu. Te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte, przy zachowaniu zasad sanitarnych. Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby – dodał Morawiecki.

Otwarte mają zostać siłownie, sale zabaw, baseny, parki rozrywki, kluby fitness, kina, opery, teatry i balet. – Wypełniamy pojemność widowni do 50 proc., tak żeby kontakt był rozluźniony (…) oraz nosimy maseczki – powiedział wicepremier Piotr Gliński. Jak dodał, wciąż niemożliwe jest podanie dat pełnego odmrożenia sektora kultury. Od 30 maja możliwe będą zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca możliwa będzie z kolei organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób.W związku z tym, że zgromadzenia do 150 osób także są odmrożone od 30 maja uważamy, że koncerty plenerowe do 150 osób także mogą być organizowane – powiedział Gliński.

Jakie są argumenty za zniesieniem obostrzeń?
Epidemia występuje tylko w kilku województwach – przekonuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. I podkreśla, że na terenie Polski to pojedyncze ogniska podbijają statystyki nowych zachorowań. Mowa tu przede wszystkim o Śląsku, a w ostatnich dniach również o Mazowszu.
Od początku epidemii liczba nowych zakażeń oscyluje w okolicach kilkuset. Ani nie spada, ani nie rośnie. Przez 24 godziny od niedzieli do poniedziałku w Polsce nie było też żadnego zgonu z powodu wirusa. Takich informacji nie mieliśmy od połowy marca.
 

Opr. Rafał Kmak
fot. archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź