miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Korzenna: Miasteczko ruchu drogowego oddane do użytku [ZDJĘCIA]

0 628

Młodzi mieszkańcy Korzennej mogą już zdobyć cenne doświadczenie w poruszaniu się po drogach w nowopowstałym miasteczku ruchu drogowego. Uroczyste otwarcie tego wyczekiwanego przez małych fanów dwóch kółek miejsca odbyło się wczoraj 16 kwietnia. Koszt inwestycji to ponad 390 tys. złotych.

 

Czytaj również: Blisko 4 miliony złotych na odbudowę zniszczonych dróg

 

Miasteczko ruchu drogowego w Korzennej zostało oficjalnie oddane do użytku i stanowi obiekt, który określany jest już mianem jednego z najładniejszych w Małopolsce. – O zapotrzebowaniu na tego typu miasteczko najlepiej świadczy fakt, że już na długo przed oficjalnym otwarciem korzystały z niego liczne grupy dzieci przychodzące tu ze swoimi rodzicami – podkreślał podczas otwarcia Leszek Skowron, wójt Gminy Korzenna.

Miasteczko dysponuje jezdniami jedno i dwukierunkowymi, chodnikami, przy których są ławki i kosze, a ziemię między alejkami obsianą trawą. W całym układzie komunikacyjnym jest 11 skrzyżowań, wśród których są ronda, skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, skrzyżowania równorzędne, drogi z pierwszeństwem przejazdu, a łączna długość jezdni to około 220 metrów. Miasteczko wyposażone jest w oznakowanie pionowe i poziome oraz dwa oznaczone przejazdy kolejowe. Ustawiona została tam też duża liczba znaków tak, że utrwalenie sobie ich znajomości nie powinno sprawiać większych kłopotów. Cały teren został ogrodzony i oświetlony za pomocą kilku lamp hybrydowych, czyli takich zasilanych z tradycyjnych źródeł prądu oraz z paneli fotowoltaicznych.

Koszt budowy miasteczka, który będzie pełnił funkcję edukacyjną i rekreacyjną, wyniósł 400 tys. zł, z czego połowę stanowiły środki z budżetu województwa małopolskiego. – Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie jazdą na rowerze. W całym regionie powstają również miasteczka rowerowe, gdzie pokolenie młodych cyklistów, uczy się nie tylko przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim zdobywa doświadczenie podczas jazdy po drogach imitujących prawdziwy ruch uliczny. Po takiej praktyce, w niedługim czasie, będą mogli bezpiecznie poruszać się po ulicach miast. A dwa kółka są nie tylko najbardziej ekologicznym środkiem komunikacji, ale także podczas korków niezawodnym – mówił Leszek Zegzda, członek zarządu województwa małopolskiego.

Miasteczko poświęcił ks. Sebastian Kolasa. Nie było jednak tradycyjnego przecinana wstęgi. Zamiast tego została ona zerwana przez trójkę młodych rowerzystów wyposażonych w kamizelki odblaskowe i kaski ochronne, czyli rynsztunek obowiązkowy odpowiedzialnego użytkownika drogi, poruszającego się rowerem. Za przedstawicielami najmłodszego pokolenia ruszyli urzędnicy, samorządowcy i parlamentarzyści, a także przedstawiciele policji, którzy skorzystali z zaproszenia organizatorów, w praktyce przekonując się, że pochwały dla inwestycji wykonanej przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „Korzenna” nie są bezpodstawne. – To jedno z najwygodniejszych i największych miasteczek, jakie zrealizowano w ramach programu województwa małopolskiego. Sam je sprawdziłem i mogę powiedzieć, że jazda po nim jest bardzo przyjemna – komentował Leszek Zegzda.

 

 

Opr. MK
Źródło: UG Korzenna, UMW Małoposkiego
Fot.: UG Korzenna, UMW Małoposkiego

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź