miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Korzenna: Powstał Inkubator Przetwórstwa Lokalnego!

0 307

W Korzennej uruchomiono Inkubator Przetwórstwa Lokalnego. Dzięki tej inwestycji rolnicy mogą przetwarzać  owoce (tłoczyć i suszyć) oraz produkować wyroby wędliniarskie. To duże udogodnienie dla osób nie mających dużych gospodarstw.

 

Czytaj również: Dożynki w Korzennej! Gościem specjalnym – Beata Szydło [Zdjęcia]

 

Na wyposażeniu Inkubatora znajdują się m.in. suszarki do grzybów, szatkownice, chłodnie, maszynki do mielenia mięsa i wędzarnie. Z tego wszystkiego mogą korzystać rolnicy z gminy Korzenna oraz gmin będących w Stowarzyszeniu „Na śliwkowym szlaku”. Chętni z innych gmin również będą mile widziani.

 

 

Z wyposażenia inkubatora będą mogli korzystać plantatorzy, hodowcy i sadownicy, zainteresowani przetwarzaniem swoich produktów w celach komercyjnych lub na własny użytek. – W przyszłym tygodniu trwać będą jeszcze konieczne odbiory sanitarno-techniczne, ale z początkiem września obiekt powinien być do dyspozycji wszystkich – informuje wójt gminy Korzenna Leszek Skowron. – Usługa będzie odpłatna w zależności od tego, czy klienci skorzystają z pomocy obsługi technicznej inkubatora, czy też samodzielnie (wymagane jest odpowiednie przeszkolenie) będą obsługiwać specjalistyczne urządzenia inkubatora – dodaje wójt.

Budowa wielofunkcyjnej hali w Korzennej kosztowała ponad 560 tys. zł, a na jej wyposażenie wydano ponad 300 tys. zł. To pierwsze tego typu miejsce na Sądecczyźnie.

To bardzo cenna inicjatywa warta poparcia i rozpropagowania – mówił starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Inkubator daje rolnikom możliwość przetwarzania swoich produktów i uzyskania tym samym lepszych efektów ekonomicznych. Specjalnie przeszkolone osoby będą realizować zamówienia mieszkańców i to za niewielką opłatą, która pokrywa tylko koszty produkcji. Oczywiście, rolnicy też mogą sami korzystać z maszyn, pod warunkiem posiadania wymaganego przeszkolenia oraz badań epidemiologicznych wykonywanych przez sanepid.

Opr. Rafał Kmak
Fot. Paweł Biskup, korzenna.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź