miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Legendarne połączenie coraz bliżej! Nowy wiadukt i most kolejowy w Nowym Sączu [Zdjęcia]

3 8 056

PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały nowe wizualizacje obiektów, które powstaną na modernizowanej linii 104 do Chabówki wraz z nową linią kolejową Podłęże – Szczyrzyc (Piekiełko). Linia Podłęże – Szczyrzyc ma usprawnić zarówno ruch pasażerski w relacjach Kraków – Zakopane i Kraków – Nowy Sącz, jak i towarowy. Wśród nowych konstrukcji okazale prezentuje się nowy most na rz. Dunajec w Nowym Sączu oraz nowy wiadukt kolejowy na ul. Krakowskiej (przystanek PKP Chełmiec). O budowie tego połączenia mówi się od ponad 20 lat. Teraz projekt nabiera realnych kształtów.

 

Czytaj również: Z Newagu wyruszył ostatni pojazd metra dla Sofii

 

Według podanego na stronie projektu budowy nowej linii Podłęże – Szczyrzyc kalendarium, w poprzednim miesiącu zakończyły się zasadnicze prace geologiczne i geotechniczne na większości odcinków, a nawet prace projektowe dla większości odcinków.

W skład inwestycji wchodzi zarówno budowa nowej, 58-kilometrowej linii kolejowej, jak i modernizacja istniejącej linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Jak zapowiadała w styczniu PKP PLK, pierwsze przetargi na modernizację linii Chabówka – Nowy Sącz będą ogłoszone w drugiej połowie bieżącego roku, a postępowań w sprawie powiązanej z nią budowy nowej linii Podłęże – Szczyrzyc można się spodziewać w roku 2022. 

Czas dojazdu z Nowego Sącza do Krakowa ma wynosić docelowo godzinę

Modernizacja linii nr 104 będzie miała bardzo szeroki zakres: w celu dostosowania parametrów linii do standardów Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T zostanie wykonana korekta przebiegu odcinka Tymbark – Nowy Sącz. Konieczna będzie budowa tuneli o łącznej długości ok. 6 km i ok. 2 km estakad. Istniejące dziś obiekty inżynieryjne zostaną przebudowane, a przejazdy – zmodernizowane.

 

 

Inwestor właśnie opublikował na stronie promocyjnej projektu nowe wizualizacje charakterystycznych obiektów linii kolejowej nr 104 po modernizacji. Można na nich zobaczyć peron stacji Rabka Zaryte, wiadukt kolejowy w km 1+267 most w km 15+444 w Mszanie Dolnej, nowy most na rzece Dunajec w Nowym Sączu i nowy przystanek Nowy Sącz Chełmiec.

źródło i fot. PKP 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
 1. keisyr pisze

  Dlaczego jeden tor !!!

  1. keosyr pisze

   przecież są długie proste odcinki , wyprzedzą sie!!

 2. Kris pisze

  Ja to zamiast, planów, wizualizacji,teorii, obietnic itd. które od lat się ciągną wolałbym konkretne działanie. Żeby z linią nie było jak z łącznikiem obwodnicy, że 1700 m już 5 budują i nadal nic…

Zostaw odpowiedź