miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mamy to! Za 57,5 mln złotych wybudują łącznik obwodnic

0 2 392

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddz. w Krakowie wybrała dzisiaj (piątek, 24 września) wybór najkorzystniejszej oferty w przetargu na budowę 1,5-kilometrowej obwodnicy Chełmca. Trasa jest długo wyczekiwanym łącznikiem obwodnicy północnej i zachodniej obwodnicą Nowego Sącza. Inwestycję ma zrealizować za 57,5 mln zł firma Banimex z Będzina. Zakończenie prac powinno nastąpić przed końcem 2023 roku.

 

Czytaj również: Nowy Sącz na 55. miejscu z największych miast pod względem cen mieszkań

 

Po przeanalizowaniu 6 ofert, które wpłynęły do przetargu na budowę obwodnicy Chełmca, w ciągu drogi krajowej nr 28, komisja przetargowa wybrała ofertę złożoną przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX z Będzina. Koszt wykonania obwodnicy firma wyceniła na ponad 57 mln 530 tys. zł.

Oferta zakłada, że budowa trasy o długości około 1,5 km potrwa 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu przeznaczonego na realizację inwestycji nie będzie wliczony okres zimowy, od 1 grudnia do 31 marca.

Jak poinformowała Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pozostałych pięciu wykonawców, którzy brali udział w przetargu, mogą się odwoływać od decyzji komisji przetargowej do 5 października 2021 r.

Jeżeli nie będzie odwołań podpisana zostanie umowa z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Banimex – zaznaczyła.

 

 

W maju tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg, który miał wyłonić wykonawcę budowy obwodnicy Chełmca. Wybrana w przetargu firma będzie miała za zadanie wybudowanie ok. 1,5 km odcinka drogi jednojezdniowej, dwupasowej, klasy technicznej główna przyspieszona (GP) wraz z budową obiektów inżynierskich (dwa mosty i dwa wiadukty), przebudową i rozbudową dróg poprzecznych oraz budową i przebudową infrastruktury technicznej. Została nią firma Banimex.

GDDKiA odrzuciła dwie najtańsze oferty i wybrała trzecią w kolejności, nieznacznie przekraczającą zakładany budżet. Banimex to dobrze znany w Nowym Sączu wykonawca – realizował tu m.in. most heleński na rzece Dunajec wraz przebudową układu komunikacyjnego; obecnie kończy również budowę nowego mostu na Dunajcu, w Kurowie (w konsorcjum z Hódút (Hódmezővásárhelyi Útépitő) z Węgier).

Obwodnica Chełmca o długości ok. 1,4 km będzie fragmentem drogi krajowej nr 28 i jednocześnie częścią północnego obejścia Nowego Sącza. Droga powstanie pomiędzy dwoma istniejącym rondami: na istniejącej drodze krajowej nr 28 (ul. Limanowska w Chełmcu) oraz na drodze powiatowej nr 25219 (ul. Marcinkowicka w Chełmcu).Inwestycja znajduje się na liście zadań ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023.

Decyzja środowiskowa dla tego zadania wydana została w październiku 2018 r., a od września 2019 r. trwało opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z projektem budowlanym. Obwodnica Chełmca będzie kontynuacją zrealizowanego fragmentu północnej obwodnicy Nowego Sącza.

Łącznik obwodnicy północnej i zachodniej, za którego budowę odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jest niezbędny do tego, żeby objechać Nowy Sącz bez konieczności wjeżdżania do miasta.

W 2015 roku zostały oddane do użytku obwodnice północna i zachodnia Nowego Sącza. Pierwsza z nich to 2-kilometrowa droga będąca częścią drogi krajowej nr 28 Zator – Przemyśl. Nad torami kolejowymi, ulicą Dunajcową i rzeką Dunajec przebiega przez nowy most.

6-kilometrowa obwodnica zachodnia Nowego Sącza biegnie od skrzyżowania z obwodnicą Starego Sącza i Podegrodzia do Biczyc Dolnych, gdzie łączy się z drogą krajową nr 28.

źródło: GDDKiA w Krakowie, TwójSacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź