miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

MAMY TO! Zbudują łącznik obwodnic. Bez odwołań w przetargu na wykonawcę obwodnicy Chełmca

0 816

Firmy uczestniczące w przetargu na wybudowanie obwodnicy Chełmca k. Nowego Sącza (Małopolskie) w ciągu drogi krajowej nr 28 nie złożyły odwołań do ponownego rozstrzygnięcia tego postępowania. Według GDDKiA umowa z wykonawcą może zostać podpisana w tym miesiącu.

 

Czytaj również: Nowe obostrzenia! Wraca nauka zdalna, będą obowiązkowe szczepienia

 

W zeszłym miesiącu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ponownie wybrała w przetargu firmę, która ma wybudować obwodnicę Chełmca. Tym razem wskazano najtańszą ofertę za ponad 49,7 mln zł, przedstawioną przez konsorcjum Swietelsky Rail Polska oraz Swietelsky AG z siedzibą w Austrii.

Wybór należało powtórzyć, bo poprzednio GDDKiA wybrała droższą ofertę firmy Banimex za ponad 57,5 mln zł, ale najtańszy oferent odwołał się od wyniku przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta nakazała unieważnić rozstrzygnięcie i ponownie rozpatrzyć złożone propozycje.

– Tym razem nie było odwołań. Umowa z wykonawcą ma być podpisana jeszcze w grudniu – przekazała PAP we wtorek rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Przetarg zakłada, że budowa trasy o długości około 1,5 km potrwa 12 miesięcy od daty podpisania umowy. Do czasu przeznaczonego na realizację inwestycji nie będzie wliczony okres zimowy – od 1 grudnia do 31 marca.

Wybrana firma będzie miała za zadanie wybudowanie ok. 1,5 km odcinka drogi jednojezdniowej, dwupasowej, klasy technicznej główna przyspieszona (GP), wraz z budową obiektów inżynierskich (dwa mosty i dwa wiadukty), przebudową i rozbudową dróg poprzecznych oraz budową i przebudową infrastruktury technicznej.

Obwodnica Chełmca będzie fragmentem drogi krajowej nr 28 i jednocześnie częścią północnego obejścia Nowego Sącza. Droga powstanie pomiędzy dwoma istniejącym rondami: na obecnej drodze krajowej nr 28 (ul. Limanowska w Chełmcu) oraz na drodze powiatowej nr 25219 (ul. Marcinkowicka w Chełmcu).

Inwestycja znajduje się na liście zadań ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-2023. Decyzja środowiskowa dla tego zadania wydana została w październiku 2018 r., a od września 2019 r. trwało opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z projektem budowlanym. W sierpniu br. wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (zrid) dla budowy tej obwodnicy. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że wybrany wykonawca nie będzie miał żadnych przeszkód formalnych, by realizować budowę.

Obwodnica Chełmca będzie kontynuacją zrealizowanego fragmentu północnej obwodnicy Nowego Sącza.
Łącznik obwodnicy północnej i zachodniej, za którego budowę odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jest niezbędny do tego, żeby objechać Nowy Sącz bez konieczności wjeżdżania do miasta.

W 2015 roku zostały oddane do użytku obwodnice północna i zachodnia Nowego Sącza. Pierwsza z nich to 2-kilometrowa droga będąca częścią DK28 Zator – Przemyśl. Nad torami kolejowymi, ulicą Dunajcową i rzeką Dunajec przebiega przez nowy most. 6-kilometrowa obwodnica zachodnia Nowego Sącza biegnie od skrzyżowania z obwodnicą Starego Sącza i Podegrodzia do Biczyc Dolnych, gdzie łączy się z drogą DK28.

źródło: PAP, autor: Rafał Grzyb
fot.: miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź