miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Marcinkowice: Dworek odrestaurowany! Sale prezentują się okazale [ZDJĘCIA]

0 1 552

Dworek znajduje się na terenie Zespołu Szkół w Marcinkowicach. W poprzednich latach został odnowiony parter, teraz przyszedł czas na piętro. Sale prezentują się wspaniale.

 

Czytaj również: Budynek Zespołu Szkół w Marcinkowicach docieplony! [ZDJĘCIA]

 

Oficjalne otwarcie zabytkowego dworku w Marcinkowicach po remoncie miało miejsce w czwartek (13 czerwca), a przecięcia wstęgi dokonali Marek Kwiatkowski – starosta nowosądecki, Alicja Wąsowicz – dyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach oraz ks. prałat Józef Babicz, który przekazał zabytkowe wyposażenie wnętrz.

– Od wielu lat zabiegaliśmy o remont tych pomieszczeń. Cieszę się, że nareszcie doszło to do skutku. To piękne i historyczne miejsce. Dzięki ks. prałatowi Józefowi Babiczowi udało się uratować meble, które dawno temu były już przeznaczone na zniszczenie i spalenie. Teraz będą służyć kolejnym pokoleniom i przypominać o historii rodu Morawskich. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w to dzieło – powiedział starosta Marek Kwiatkowski.

Wyremontowane i umeblowane sale zabytkowego dworku poświęcił ks. Tadeusz Celusta – proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Marcinkowicach. Spotkanie było okazją do zaprezentowania bogatych wnętrz oraz złożenia podziękowań.

– To zabytkowy obiekt, dwór rodziny Alberta Faucka, a później Olgi i Stanisława Morawskich. W tym miejscu i przy tym stole gościli m.in. marszałek Józef Piłsudski i marszałek Edward Rydz Śmigły. Dzięki staraniom wielu osób, do dworu powróciło oryginalne wyposażenie, które stanowi cenną pamiątkę i świadectwo minionych czasów – podkreślił ks. Sebastian Musiał.

Ekspozycja zawiera m.in.: fotografie, rękopisy i dokumenty związane z rodziną Faucków, Morawskich i Sikorskich, światłodruki z lat 30. ubiegłego wieku z cyklu „Podhale w obrazach”, akwarele strojów małopolskich oraz mapę katastralną Marcinkowic z 1846 roku. Ponadto w salach znalazło się wyposażenie dworu Morawskich – jest część wypoczynkowa (kawowa), część jadalna i gabinet właściciela. Całość ekspozycji meblowej, jak również część kolekcji obrazów i światłodruków została podarowana przez ks. prałata Józefa Babicza, dotychczasowego dysponariusza tego wyposażenia. Niedawno powołano także Fundację im. Alberta Faucka, która będzie opiekować się dworem i kolekcją. W jej skład wchodzą: Monika Fikiel Szkarłat, Alicja Wąsowicz oraz ks. Sebastian Musiał.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź