miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Matematycznie – informatycznie i do tego pysznie!

0 468

Szkoła w Rdziostowie otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 000 zł na realizację matematycznego projektu “Matematycznie – informatycznie czyli fantastycznie”, w ramach konkursu mPotęga, którego autorką jest pani Agata Stężowska. Projekt jest skierowany do grupy uczniów z klas IV – VI i jest realizowany w okresie wrzesień – grudzień 2019 r.

 

Czytaj również: Powiat inwestuje w bezpieczeństwo! Jest bezpieczniej na przejściach dla pieszych

 

Celem projektu jest współtworzenie strony internetowej o treściach matematycznych. Na stronie wykorzystujemy wiadomości z działów matematyki odpowiednich dla danej klasy. Przygotujemy łamigłówki, zagadki i uzupełnianki matematyczne wykonane za pomocą pakietu HOT POTATOS stworzonego przez Zespół Badawczo-Rozwojowy Centrum Komputerów i Mediów Humanistycznego Uniwersytetu Victoria. Nasza strona jest wirtualną formą przekazywania wiadomości w formie matematycznego bloga, którego już jest rozpowszechniana na naszej stronie internetowej i facebooku. Na tej stronie pojawiają się programy w języku Scratch rozwijające umiejętności matematyczne i pomagające uczniom w utrwalaniu wiadomości – mówi Agata Stężowska, nauczycielka w SP w Rdziostowie.

 

 

Projekt rozpoczęto wycieczką na Małopolską Noc Naukowców organizowaną w Nowym Sączu przez PWSZ. 27 września br. 24 uczniów szkoły w Rdziostowie wybrało się na wycieczkę pod opieką pani Agaty Stężowskiej oraz pana Grzegorza Bączka. Celem wycieczki było zaszczepienie w młodych umysłach pasji tworzenia i zmienienia świata. Nauka przez zabawę dała im możliwość lepszego poznania otoczenia oraz odkrywania tajemnic codziennej pracy naukowców, którzy z roku na rok starają się, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne. Uczniowie brali udział w zabawach i eksperymentach zorganizowanych w Instytucie Technicznym i Instytucie Głównym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu oraz w wykładach, prezentacjach, warsztatach, konkursach i zajęciach sportowych. Za poprawne wykonywanie poleceń i zadań uczestnicy otrzymywali drobne upominki. Doświadczanie codzienności odbywało się w myśl stwierdzenia “nauka buduje świat i ułatwia życie”.

W ramach projektu odbyły się dwa spotkanie kulinarne na których uczniowie oprócz rozwiązywania zadań z objętości, wag poszczególnych produktów, mieli by okazję spróbować swoich możliwości cukierniczych czego efektem końcowym były by słodkie ciasteczka w kształcie figur geometrycznych oraz matematyczne gofry. Na zajęciach plastyczno – manualnych wykorzystamy tangramy do przygotowania kartek okolicznościowych. Za pomocą quillingu rozwijamy zmysł myślenia abstrakcyjnego, przestrzennego i symetrycznego.

Do wspólnej rywalizacji zaproszono uczniów ze szkół w Świniarsku i Chełmcu. W ramach eliminacji szkolnych uczniowie napisali test (w trzech kategoriach wiekowych – klasy IV, V, i VI), który wyłonił po dwóch zwycięzców z każdej klasy. Zaproszono ich na finał w formie konkursu „Postaw na matematykę”. Uczniowie w trzech rundach zarabiali i tracili swoje wirtualne pieniądze. W rundzie pierwszej rozwiązywali w duetach 10-pytaniowy test, za którym mogli zarobić nawet 2000 zł. Runda druga to już rozwiązywanie zadań online, które zostały przygotowane na platformie Learning Apps i umieszczone na naszej stronie internetowej, związanej z całym projektem. Tutaj liczyła się poprawność, ale również tempo pracy, bo drużyna która najszybciej poradziła sobie z zadaniem otrzymywała 300 zł. Drugi czas to 200 zł i trzeci 100 zł. W rundzie trzeciej uczniowie musieli wykazać się sprytem, odwagą oraz wiedzą bo to tutaj obstawiali za jaką kwotę chcą zagrać. Numery zadań losował dla nich Scratch. Ryzyko sie opłaciło chociaż ograniczony czas na odpowiedź powodował nerwowość zawodników. W dwóch rundach uczniowie manualnie rozwiązywali zadania na dotykowym ekranie.

Uczniowie swoje autorskie pomysły HOT Potatos, skrypty programu Scratch i prezentacje multimedialne z procesu ich powstawania będą mogli zaprezentować na akademii podsumowującej projekt „mPotęga”.

Opr. Rafał Kmak
fot. SP w Rdziostowie

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź