miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mikroregion Pogórze zainagurowany. Celem wspólna promocja i rozwój

0 715

16 gmin z czterech powiatów i z trzech lokalnych grup działania oraz podmioty zainteresowane współpracą zawiązały partnerstwo na rzecz budowania i rozwoju Mikroregionu Pogórze. Współpraca ma na celu wspólną promocję i rozwój obszaru Pogórza w zakresie turystyki w połączeniu ze szlakami rowerowymi, a w tym turystyki kulinarnej i enoturystyki, zmierzającym do stworzenia modelu turystyki zgodnego z ideą Slow Food Travel.

Czytaj również: Ze wsparciem lidera OZE na Sądecczyźnie doleciał na drugie miejsce. Trwa letnie GP w skokach narciarskich

Uroczyste spotkanie powołujące Mikroregion Pogórze miało miejsce w Zakliczynie, gdzie dokonano podpisania porozumienia o współpracy. Mikroregion Pogórze stworzą gminy: Ciężkowice, Czchów, Gnojnik, Gromnik, Gródek nad Dunajcem, Iwkowa, Korzenna, Lipnica Murowana, Łosina Dolna, Pleśna, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, Tuchów, Wojnicz, Zakliczyn oraz lokalne grupy działania: Dunajec-Biała, Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju oraz Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”.

Zgodnie z założeniami ma powstać Pogórzańskie Biuro Festiwalowe z siedzibą w Zakliczynie odpowiedzialne za promocje mikroregionu. Inicjatorzy przedsięwzięcia zakładają wykorzystanie opracowanych już ludowych wzorów z Pogórza oraz wprowadzenie certyfikacji produktów lokalnych z Pogórza. Gminy przy współpracy z partnerami chcą wykorzystać walory krajobrazowe, kulturowe, aby zbudować ofertę turystyczną – w szczególności weekendową. Mikroregion Pogórze ma bez wątpienia spory potencjał, który należy wypromować, aby przyciągnąć szersze grono turystów potrzeba jednak współdziałania na wielu płaszczyznach. Działają tutaj liczne winnice, jest wiele obiektów architektury drewnianej, są cieszące się dużą popularnością wieże widokowe czy baszta w Czchowie. Kolejne walory to kąpieliska, jeziora, rezerwaty przyrody, dwory, pasieki, zabytkowe obiekty sakralne, pomniki przyrody, cmentarze wojenne i wiele, wiele innych miejsc do odkrycia.

Współpraca gmin oraz partnerów ma przełożyć się stworzenie wspólnej, jednolitej i kompleksowej oferty turystycznej, która będzie atrakcyjna dla osób szukających kilkudniowego wypoczynku w malowniczych plenerach, bez pośpiechu i tłoku, delektując się lokalnymi specjałami.
Mikroregion jest także szansą dla lokalnej społeczności na rozwój ekonomiczny. Zwiększenie ruchu turystycznego będzie wiązać się z koniecznością rozbudowy zaplecza noclegowo-hotelarskiego, powstania nowych punktów gastronomicznych etc. Zyskają rolnicy, pszczelarze, winiarze, gospodarstwa zajmujące się produkcją przetworów czy osoby specjalizujące się w zielarstwie.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu współpracy pn. Turystyka na Pogórzu w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatyw LEADER”, poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź