miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Muszyna: Odbudują zabytkowy ratusz z pijalnią wód mineralnych!

0 947

Przed wiekami na muszyńskim rynku, w miejscu, gdzie dzisiaj parkują samochody, stał ratusz, który pewnego dnia został w całości strawiony przez ogień. Trzy lata temu podczas prac archeologicznych odnaleziono mury średniowiecznego budynku oraz piwnic biskupich. Teraz, dzięki unijnej dotacji, budynek zostanie odtworzony, a rynek w Muszynie przejdzie historyczną metamorfozę.

 

Czytaj również: Tak będzie wyglądał nowy stadion Sandecji! [ZOBACZ WIZUALIZACJE]

 

Podpisana w piątek (24 sierpnia) umowa, gwarantuje dofinansowanie kwotą aż 13,3 mln zł projektu dotyczącego rewitalizacji muszyńskiego rynku.

Małopolskie uzdrowiska są znakiem rozpoznawczym naszego regionu, dlatego samorząd województwa od lat inwestuje w ich rozwój. Dzięki środkom unijnym można coraz przyjemniej spędzać w nich czas, gdyż nie do poznania zmieniają się tamtejsze parki czy pijalnie. Z efektów rewitalizacji centrum Muszyny będą mogli korzystać kuracjusze, ale to głównie wsparcie skierowane do mieszkańców miasta – mówił wicemarszałek Stanisław Sorys.

 

 

Dzięki tak ogromnej dotacji, w Muszynie odbudowany zostanie m.in. średniowieczny ratusz.Budynek nie będzie jednak służył urzędnikom, ale mieszkańcom i turystom. Będzie to bez wątpienia znakomita atrakcja turystyczna, ale też i obiekt, z którego na co dzień będą mogli korzystać mieszkańcy – wyjaśnia Jan Golba, burmistrz Muszyny.

W stylizowanym na XIX w. budynku znajdą się pomieszczenia, w których muszynianie będą spędzać czas wolny i rozwijać swoje pasje taneczne czy artystyczne. Będzie w nim także sala wystaw, w której lokalni artyści będą prezentować przyjezdnym z całej Polski swoje prace, w tym inspirowane lokalnym folklorem rzeźby, obrazy oraz rękodzieło. W weekendy z kolei będzie ona służyć nowożeńcom, którzy będą mogli korzystać z eleganckiej sali ślubów. Turyści będą mogli z kolei zajrzeć do tego miejsca po informację turystyczną, a także skosztować wody mineralnej, która będzie serwowana w kameralnej pijalni. Na zewnątrz nie zabraknie nowych krzewów, skwerów z kwiatami i ławek.

 

 

Marek Jaśkiewicz
fot. Marek Jaśkiewicz
wizualizacje: UMWM Kraków

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź