miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Na Juście powstaje palisada. Przygotowania do zamknięcia DK 75 trwają!

0 3 104

Na odcinku drogi krajowej nr 75 w miejscowości Tęgoborze na górze Just powstaje palisada. Wykonywane prace nie powodują utrudnień w ruchu, ponieważ prowadzone są poza jezdnią. Dopiero w przyszłym miesiącu pojawią się pierwsze utrudnienia.

 

Czytaj również: Przejechał 1,5-kilometra w 2 godziny? Kończy się cierpliwość sądeckich kierowców! [ZDJĘCIA]

 

Osoby, które podróżują na trasie z Nowego Sącza do Brzeska drogą krajową nr 75, mogą od kilku dni obserwować prace związane ze stabilizacją osuwiska na górze Just. – Żelbetowe pale, z których zbudowana będzie palisada, mają 60 cm średnicy i otwory na nie wiercone są w gruncie na głębokość 13 metrów każdy. Powstanie w sumie 17 km pali. Palisady będą zabezpieczały drogę od strony stoku. Nie wszystkie prace można będzie wykonywać poza jezdnią, także od połowy czerwca wprowadzany będzie ruch wahadłowy na czas prac w obrębie jezdni informuje Iwona Mikrut, główny specjalista ds. komunikacji społecznej z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Przypominamy, że prace nie obejmują stabilizacji całego osuwiska Just-Tęgoborze. Mają zasięg lokalny i obejmują one odcinek drogi o długości około 1,7 km od km 51+600,00 do km 53+320,00 w Tęgoborzu. Co więcej, prace, które są tam prowadzone, mają potrwać aż do maja przyszłego roku. Działania te mają przywrócić drogę do stanu przed uszkodzeniami, które spowodowało osuwisko oraz wzmocnienie jej i zabezpieczenie od strony stoku przed napierającymi masami ziemnymi. Celem jest utrzymanie przejezdności drogi, ponieważ ruchy osuwiskowe mogą doprowadzić do całkowitego jej zniszczenia. Powstanie odwodnienie drogi poprzez budowę systemów drenaży, studni i rowów odprowadzających wodę. W praktyce oznacza to, że trzeba rozebrać istniejącą drogę, odbudować ją i wzmocnić, zabezpieczając jednocześnie betonowymi palisadami od strony stoku. W ramach odwodnienia drogi wykonane będą oprócz drenaży zbierających wody powierzchniowe także drenaże wiercone w skarpach i zboczu góry. Studnie odwodnieniowe będą miały głębokość 10 metrów i 14 metrów – podaje główny specjalista ds. komunikacji społecznej z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Warto także zaznaczyć, że osuwisko Just-Tęgoborze ma 21,3 ha powierzchni i obejmuje południowy oraz południowo-wschodni stok. Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg DK 75 zajmuje tylko kilka procent tego obszaru, a utwory geologiczne fliszu karpackiego, który tu występuje, sprzyjają procesom osuwiskowym. Natomiast łupki i piaskowce pod wpływem przedostawania się wody do warstw poślizgowych doprowadzają do przesuwania się skał względem siebie, na różnych głębokościach. – Szczególnie ruchy osuwiskowe uaktywniają się po intensywnych i długotrwałych deszczach. Ale nie tylko, ponieważ jest też stałe zasilanie wodami podziemnymi. Wraz z przesuwaniem się warstw skał i ziemi, przesuwa się droga DK 75, w stronę J. Rożnowskiego – wyjaśnia Iwona Mikrut.

 

Więcej o planowanych pracach i utrudnieniach na DK75 w artykule: Zamkną DK75 na kilka miesięcy! Będą stabilizować osuwisko w Tęgoborzu

 

 

Opr. MK
Źródło i fot.: GDDKiA

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.