Nasze samorządy robią ze Słowakami milionowe projekty
W ramach dzisiejszej wizyty konsultacyjnej przedstawicieli Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Słowacji, goście spotkali się na moście granicznym w Mniszku nad Popradem – jednej z bardzo istotnych inwestycji w naszym regionie. Przywitał ich burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk.
Czytaj również: Nasze samorządy robią ze Słowakami milionowe projekty
– Podczas tych międzyrządowych konsultacji chcieliśmy pokazać Powiat Nowosądecki, Piwniczną i Muszynę, ale też bardzo dobrą współpracę między Polską a Słowacją – mówił Arkadiusz Mularczyk, sekretarz stanu ds. Polityki Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP. – Chcemy poruszać najważniejsze tematy dla współpracy transgranicznej – nie tylko z punktu widzenia rządu, ale przede wszystkim mieszkańców terenów przygranicznych.
Jak zaznaczył burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk, miasto i gmina współpracują ze Słowakami korzystając z projektów transgranicznych.
Obecny na spotkaniu starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski poruszył kwestię ograniczenia tonażu dróg po słowackiej stronie.
– To bardzo ważna sprawa dla przedsiębiorców – mówił starosta Marek Kwiatkowski. – Brak ograniczeń w tonażu mógłby sprawić, że handel ze Słowacją rozwijałby się znacznie lepiej. Zależy nam, aby nasza współpraca dotyczyła nie tylko budowy dróg, ale także opierała się na wymianie handlowej.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Słowacji Andrej Stančík stwierdził, że zadaniem Słowacji jest obecnie budowa autostrad.
– Chcemy, aby łączyły nas nie tylko mosty symboliczne, ale również te realne – dodał minister Andrej Stančík.
Po spotkaniu na moście granicznym, delegacja spotkała się z burmistrzem Muszyny dr. Janem Golbą oraz samorządowcami i przedsiębiorcami z Sądecczyzny.
– Muszyna współpracuje z 20 samorządami po stronie słowackiej – mówił dr Jan Golba. – W latach 2007 – 2022 zrealizowaliśmy 18 projektów na łączną kwotę 35 milionów złotych. Wśród nich jest projekt dotyczący ochrony dorzecza granicznej rzeki Poprad poprzez budowę kanalizacji, wybudowanie centrów rozwoju współpracy transgranicznej po obu stronach granicy, wybudowanie kładki współpracy i rozwoju pogranicza Sulin – Muszyna – Żegiestów.
Ponadto, budowa ścieżek rowerowych, współpraca młodzieży i nauczycieli polsko-słowackich z zachowaniem wartości kulturowych regionów przygranicznych, odkrywanie źródeł wód mineralnych pogranicza polsko-słowackiego, czy edukacyjne zajęcia na terenie ruin muszyńskiego zamku.
W dzisiejszych spotkaniach brali udział: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Słowacji Andrej Stančík, sekretarz stanu ds. Polityki Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Arkadiusz Mularczyk, Ambasador Republiki Słowackiej w Warszawie Andrea Elschekova Matisova, Ambasador RP w Bratysławie Krzysztof Strzałka, Konsul Generalna Zlata Šipošová, dyrektor Departamentu Europy Środkowej MSZ Ladislav Babčan, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej MSZ Patryk Błaszczak, zastępca Ambasadora SK w Warszawie Martin Cimerman, I sekretarz ds. Słowacji Departamentu Polityki Europejskiej Barbara Jabrzyńska-Fijołek. Ponadto: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, wicestarosta Antoni Koszyk, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Zofia Nika, skarbnik Powiatu Małgorzata Bochenek i sekretarz Powiatu Justyna Tokarczyk. Nie zabrakło także burmistrzów i wójtów oraz radnych i przedsiębiorców z Muszyny.
Fot. Maria Olszowska