miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nie żyje ks. Stanisław Pawłowski. Sługa boży odznaczony był Expositorium Canonicale

0 1 177

27 listopada 2021 roku zmarł śp. ks. Stanisław Pawłowski – emerytowany misjonarz w Republice Konga i rezydent Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. Św. Józefa w Tarnowie. Msza święta w intencji śp. Ks. Stanisława w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa we wtorek (30 listopada) o godz. 9.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Krygu we wtorek (30 listopada) o godz. 13.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

 

Czytaj również: Wspierają Rodzinny Dom Dziecka! I Ty zostań Świętym Mikołajem [Akcja społeczna]

 

Ks. mgr Stanisław Pawłowski urodził się 20 sierpnia 1946 roku w Krygu, jako syn Władysława i Władysławy z d. Sroka. Egzamin dojrzałości złożył w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kromera Gorlicach w 1964 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W czasie formacji seminaryjnej został powołany do zasadniczej służby wojskowej, którą odbył w Brzegu w okresie od października 1965 roku do października 1967 roku. Po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 30 maja 1971 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Zakliczyn – św. Idziego Opata (od 19 czerwca 1971 roku), Brzeźnica k. Dębicy (od 16 czerwca 1975 roku).

W dniu 31 marca 1976 roku został posłany do pracy misyjnej w ówczesnej Ludowej Republice Konga. W okresie niemal 17-letniej pracy misyjnej w Kongu posługiwał w Brazzaville, Owando i Oyo. Po powrocie do kraju w latach 1993 – 1995 pomagał w strukturach wydawnictwa Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie.

Z dniem 01 września 1999 zamieszkał w parafii Łabowa w charakterze rezydenta, a następnie od 01 stycznia 2002 roku w parafii Dębno. Od 2012 roku przebywał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1995 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale. Ponadto, za zaangażowanie w opiekę duchową nad żołnierzami górnikami, otrzymał w roku 2007 Krzyż Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, a w roku 2010 Złoty Krzyż Zasługi.

źródło i fot.: Diecezja Tarnowska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź