miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Niedźwiedź wybudzony ze snu. Rozdrażniony szuka pożywienia

0 2 986

Wczoraj (31 stycznia) w Muszynie zauważono ślady niedźwiedzia. Niedźwiedź spacerował w rejonie Wielkiej Polany (Podzielne). Najprawdopodobniej to młode zwierzę i w okolicy może przebywać też jego matka. Na ślady drapieżnika natrafił mieszkaniec uzdrowiska. – Zimy są łagodne, kondycja i przeżywalność niedźwiedzi jest lepsza, mnożą się. Od co najmniej 5 – 6 lat na Sądecczyźnie jest coraz więcej niedźwiedzi – mówią leśnicy.

 

Czytaj również: Głuchoniema Maria Kaczor skończyła 100 lat! Dużo zdrowia dla Jubilatki

 

– To efekt ciepłej zimy. Takie niedźwiedzie, które się rozbudzają i pojawiają się w czasie delikatnej zimy, nie są rzadkością. Z Bieszczad i Podhala też są takie sygnały. Ta ostatnia historia jest kolejnym takim przypadkiem – wyjaśnia Stanisław Michalik, nadleśniczy nadleśnictwa Piwniczna.

W trakcie zimowego snu temperatura ciała niedźwiedzia spada z 38 do 31 stopni Celsjusza. Spada też znacznie masa jego ciała. W czasie hibernacji zwierzę traci około 200 kg. Zdaniem Michalika niedźwiedź o tej porze roku może być nieco rozdrażniony, bo szuka jedzenia, a nie ma młodych roślin, którymi zajada się wiosną. Nie powinien być groźny, ale jak zawsze drapieżnika należy unikać.

 

 

 

fot: Grzegorz Gumulak | Artur Królikowski

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź