miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Niemiecki powiat przekaże 80 tys. euro na pomoc uchodźcom

0 868

Zakończyła się kilkudniowa wizyta delegacji z partnerskiego powiatu Unna w Niemczech. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski spotkał się ze starostą powiatu Unna Mario Löhrem, aby omówić formy pomocy dla uchodźców z Ukrainy.

Czytaj również: Kolejny transport żywności ze Starego Sącza na Ukrainę. Tym razem dary trafią do Odessy

Niemcy odwiedzili m.in. Ośrodek Rekolekcyjno-Misyjny w Piwnicznej-Zdroju, gdzie spotkali się uchodźcami, słuchali o ich ucieczce z Ukrainy, porzucaniu domów i spokojnego życia, ukrywaniu się przed Rosjanami i nalotami.

– Starosta Unny zadeklarował przekazanie 80 tysięcy euro na pomoc uchodźcom, którzy przebywają w Powiecie Nowosądeckim, a przypomnę, że jest ich ponad cztery tysiące – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – Teraz muszą zostać dopełnione skomplikowane formalności, aby ta kwota została nam przekazana.

Niemiecka delegacja spotkała się także z szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Starym Sączu Robertem Brachem, który mówił o transportach najpotrzebniejszych produktów wysyłanych na Ukrainę oraz z dyrektor Zespołu Szkół w Marcinkowicach Iwoną Sikorską, która pokazała m.in. powiatowy magazyn darów zbieranych od mieszkańców Sądecczyzny dla uchodźców.

Delegacja z Niemiec miała też okazję zwiedzić kilka atrakcji Sądecczyzny – m.in.: ratusz w Muszynie, wieżę widokową w Słotwinach, a także zapoznać się z ofertą szkół powiatowych. Nie jest wykluczone, że zostaną wznowione wymiany uczniów i praktyki zagraniczne między Powiatem Nowosądeckim, a Powiatem Unna.

W skład delegacji z Niemiec wchodzą: starosta Mario Löhr, Jens Krammenschneider-Hunscha – wiceprzewodniczący frakcji SPD w Radzie Powiatu, Herbert Goldmann – przewodniczący frakcji „GRÜNE im Kreistag“ w Radzie Powiatu oraz Silke Schmücker odpowiedzialna za współpracę partnerską i Richard Alexewicz (tłumacz).

Podczas wizyty Niemców, Powiat Nowosądecki reprezentowali m.in.: starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, Roman Potoniec – przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego, wicestarosta Antoni Koszyk, skarbnik Powiatu Małgorzata Bochenek, Justyna Tokarczyk – dyrektor Biura Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu, Bożena Mynarek – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Fot. Agata Żyłka

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź